Menu
StudentMag
Studentský život

Komunistická radní pro školství zřejmě odstoupí, studenti dosáhli svého

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

29. 1. 2013

Vítězslava Baborová (KSČM), radní pro školství v Jihočeském kraji, zvažuje odstoupení ze svěřeného resortu. Není jasné, zda kvůli zdravotním komplikacím, nebo studentským manifestacím.

Jihočeské manifestace za odvolání Baborové reagovaly na koalici, kterou uzavřel hejtman Jiří Zimola (ČSSD) s KSČM po krajským volbách 2012. V sobotu 26. ledna se na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. konala již čtvrtá demonstrace, na které se sešli studenti i učitelé.

Podle Petra Braného, šéfa krajského výboru KSČM, by Vítězslavu Baborovou ve funkci mohl nahradit další člen strany. „V případě, že dojde k výměně komunisty za komunistu, spokojeni nebudeme a budeme štafetové hladovky, demonstrace a různé přednášky organizovat dál,“ řekl pro Českou televizi Šimon Heller, iniciátor protestů.

„Nechceme nikoho nikam tlačit, poukazujeme na to, že se do rady dostala strana, která se jasně nedistancovala od minulého režimu,“ tvrdí Heller a dodal, že je na hejtmanovi, aby sestavil odpovědnou koalici.

Studenti drží od ledna hladovku

Členové iniciativy Komunisté nepatří ke kormidlu od 8. ledna drží štafetovou hladovku, při níž každý účastník stráví bez jídla 24 hodin. „Zájemců evidujeme kolem stovky, takže určitě vydržíme až do března,“ doplnil Heller.

O tom, že komunistický zastupitel Stanislav Kvasnička požadoval inspekci na třeboňském gymnáziu, jsme vás již informovali. Učitel a spoluzakladatel iniciativy Martin Rosocha však může dál pokračovat ve všech svých aktivitách. Inspektoři totiž během prosincové kontroly v jeho počínání neobjevili žádné pochybení.

„Inspektoři, kteří navštívili naši školu, byli plně nezávislí a profesionální. Byť se jednalo o nezvyklou inspekci, jednali korektně, přímo a nezávisle, a to od formálních náležitostí po osobní pohovory,“ řekl Rosocha pro StudentMag.cz.

V Krajských volbách 2012 v Jihočeském kraji zvítězila ČSSD s téměř 28 % a získala tak 18 mandátů. Na druhém příčce se umístila KSČM s 19 %, za ní se 14,5 % Jihočeši 2012 a v těsném závěsu za nimi ODS s 12,5 % hlasů.

Stanislav Kvasnička označil jihočeskou iniciativu za fašizaci celé problematiky. Narážel tím především na Petici proti obsazení resortu školství Jihočeského kraje KSČM, kterou k dnešnímu dni podepsalo více než 12.000 lidí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Komunistická radní pro školství zřejmě odstoupí, studenti dosáhli svého