×
StudentMag

Kolej, nebo pronájem? Přemýšlejte nad výhodami

Reality
Foto: Ketut Subiyanto, Pexels

Mnoho studentů tápe, co si pro život během studia na univerzitě vybrat – školní koleje, nebo privátní pronájem? Asi nejzásadnějšími kritérii jsou cena a pohodlí. Každý pak musí najít vlastní balanc, aby byl ve vybraném bydlení spokojený.

Často rozhoduje cena

Asi nejdůležitější informací je, že koleje nabízejí levnější bydlení než nájemní byty. Pronájem bytů v Praze vyjde průměrně na 300 Kč/m2, byty k pronájmu v Brně na 257 Kč/m2 a pronájem bytů v Olomouci vychází na 215 Kč/m2.

Koleje a jejich plusy a minusy

Na kolejích však ztrácíte dost ze svého soukromí i požadovaného pohodlí. Může se stát, že budete bydlet s dalšími 5 lidmi, z nichž ne všichni musejí být podle vašeho gusta. Pokud budete ochotni vytáhnout z peněženky něco navíc, můžete mít i soukromý pokojíček jen pro sebe. Ten vyjde až na 5 000 Kč.

Koleje bývají blízko škole a rychle se v nich seznámíte s dalšími spolužáky. Pro společenské lidi je přátelská atmosféra kolejí povznášející – pro introverty a zastánce absolutního klidu a soukromí pak může představovat nehezký zážitek. Také hlášení návštěv a kontrolované noční příchody mohou někomu připadat omezující.

Zatímco v dřívějších dobách bylo leckdy těžké místo na kolejích „urvat“, v současné době jsou kapacity dostačující. Pokoj na většině kolejí tak dostane v podstatě každý student, který o to požádá. Na prázdniny však musí pokoj většinou vyklidit.

Na zvláštní spolubydlící můžete natrefit i na privátě

Životně přívětivější variantou bývá bydlení v pronajatém bytě s několika dalšími lidmi. Spolubydlení je již normálním způsobem života nejen u studentů. Nájemné a služby se rozpočítají mezi všechny obyvatele, a tak je takové bydlení i cenově dostupné. Jenže mezi těmi obyvateli může být také někdo, kdo si nerad čistí zuby, chodí spát až ve 3 ráno nebo si zve každý druhý den návštěvy.

Bydlet sám nebo v páru vyjde nejdráž

Nejnákladnější variantou je bydlení v pronajatém bytě o samotě nebo v páru. Na druhou stranu jde o nejpohodlnější život se zaručeným soukromím. Výše nájemného kolísá podle lokality, velikosti bytu i podle sezóny. S koncem prázdnin rostou i ceny všech vhodných ubytování – proto nečekejte a začněte své studentské bydlení řešit včas. Ale zbytečně se nestresujte. Největší výhodou je, že jej můžete kdykoliv změnit.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..