Menu
StudentMag
Studentský život

Kolej, nebo pronájem? Přemýšlejte nad výhodami

Mnoho studentů tápe, co si pro život během studia na univerzitě vybrat – školní koleje, nebo privátní pronájem? Asi nejzásadnějšími kritérii jsou cena a pohodlí. Každý pak musí najít vlastní balanc, aby byl ve vybraném bydlení spokojený.

Často rozhoduje cena

Asi nejdůležitější informací je, že koleje nabízejí levnější bydlení než nájemní byty. Pronájem bytů v Praze vyjde průměrně na 300 Kč/m2, byty k pronájmu v Brně na 257 Kč/m2 a pronájem bytů v Olomouci vychází na 215 Kč/m2.

Koleje a jejich plusy a minusy

Na kolejích však ztrácíte dost ze svého soukromí i požadovaného pohodlí. Může se stát, že budete bydlet s dalšími 5 lidmi, z nichž ne všichni musejí být podle vašeho gusta. Pokud budete ochotni vytáhnout z peněženky něco navíc, můžete mít i soukromý pokojíček jen pro sebe. Ten vyjde až na 5 000 Kč.

Koleje bývají blízko škole a rychle se v nich seznámíte s dalšími spolužáky. Pro společenské lidi je přátelská atmosféra kolejí povznášející – pro introverty a zastánce absolutního klidu a soukromí pak může představovat nehezký zážitek. Také hlášení návštěv a kontrolované noční příchody mohou někomu připadat omezující.

Zatímco v dřívějších dobách bylo leckdy těžké místo na kolejích „urvat“, v současné době jsou kapacity dostačující. Pokoj na většině kolejí tak dostane v podstatě každý student, který o to požádá. Na prázdniny však musí pokoj většinou vyklidit.

Na zvláštní spolubydlící můžete natrefit i na privátě

Životně přívětivější variantou bývá bydlení v pronajatém bytě s několika dalšími lidmi. Spolubydlení je již normálním způsobem života nejen u studentů. Nájemné a služby se rozpočítají mezi všechny obyvatele, a tak je takové bydlení i cenově dostupné. Jenže mezi těmi obyvateli může být také někdo, kdo si nerad čistí zuby, chodí spát až ve 3 ráno nebo si zve každý druhý den návštěvy.

Bydlet sám nebo v páru vyjde nejdráž

Nejnákladnější variantou je bydlení v pronajatém bytě o samotě nebo v páru. Na druhou stranu jde o nejpohodlnější život se zaručeným soukromím. Výše nájemného kolísá podle lokality, velikosti bytu i podle sezóny. S koncem prázdnin rostou i ceny všech vhodných ubytování – proto nečekejte a začněte své studentské bydlení řešit včas. Ale zbytečně se nestresujte. Největší výhodou je, že jej můžete kdykoliv změnit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kolej, nebo pronájem? Přemýšlejte nad výhodami