Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Kde studovat žurnalistiku na vysoké škole a jak si vybrat

Klára Hyláková

Klára Hyláková

7. 1. 2019

Obor Žurnalistika je zajímavý a prestižní humanitní obor, na který se ročně hlásí stovky uchazečů. Jak se na tento obor dostat a jak správně vybrat univerzitu, na kterých žurnalistiku vyučují? To vše se dozvíte v tomto článku.

Povolání žurnalisty nebo reportéra, a to ať už v novinách či televizi, je stále pro řadu studentů velmi lákavé. Vysokoškolské instituce pro studium tohoto oboru nabízí povětšinou dvě varianty, a to buď specificky žurnalistiku nebo mediální studia. Tyto univerzitní programy zajisté najdete na veřejných i privátních školách. Pojďme se nyní podívat, na kterých se tyto obory vyučují.

Kde studovat žurnalistiku v Praze: Karlova Univerzita

Na Karlově Univerzitě si můžete vybrat ze dvou oborů, které se oba vyučují na Fakultě sociálních věd. Prvním je klasicky Žurnalistika. Obor můžete studovat na bakaláři a připravte se na dvoukolové přijímací řízení. Během studia se setkáte s mnoha profesionály z oboru a budete mít i příležitost, jak se naučit věci z praxe. Co se týče Mediálních studií, ty můžete na bakaláři studovat pouze dálkově, na magisterském programu pak jak dálkově, tak prezenčně. Na magistra na mediální studia se zpravidla pak hlásí ti, co v předešlých třech letech absolvovali bakaláře na žurnalistice nebo marketingu.

Kde studovat literaturu. Studium nabízí filozofické i pedagogické fakulty

Soukromé vysoké školy v Praze

Samozřejmě můžete vybírat i z některých soukromých vysokých škol, které povětšinou sídlí v Praze. Krátké shrnutí najdete v následujících bodech:

  • University of New York in Prague – tato univerzita nabízí studium oboru Communication and Mass Media. Celé studium je v angličtině a po ukončení získáte jak titul Bc, tak i mezinárodní BA.
  • Anglo-americká vysoká škola – tato vysoká škola také vyučuje své programy v angličtině a zde se můžete zaměřit na obor Journalism and Communications.
  • Univerzita Jana Amose Komenského – na tuto školu nemusíte skládat žádné přijímací zkoušky a na výběr máte hned z několika oborů, které se mediálního prostředí týkají. Jsou to: Scénická a mediální studia, Audiovizuální komunikace a tvorba, Sociální a mediální komunikace.
  • Literární akademie – pražská akademie nabízí ke studiu dva obory: Literární tvorba a mediální tvorba.
  • Metropolitní univerzita – po úspěšném složení testu z jednoho světového jazyka můžete na této vysoké škole studovat obor Mediální studia.

Kde studovat žurnalistku v Brně: Masarykova Univerzita

Na Fakultě sociálních studií jsou dva obory, ze kterých můžete volit. Prvním je samostatná Žurnalistika, tím druhým pak Mediální studia a žurnalistika, což je ovšem program dvouoborový. Budete jej tedy muset kombinovat ještě s jedním z oborů, které tato fakulta nabízí. Jako nejvhodnější doplňek se volí povětšinou sociálně vědní a humanitní programy, které jsou na MU plně akreditovány. Už během studia si poměrně snadno můžete zajistit různé stáže, které vám v budoucnu určitě pomohou s pracovním uplatněním.

Maturita 2018: Jak zvládnout povinnou četbu z češtiny bez problému

Kde studovat žurnalistiku v Olomouci: Univerzita Palackého

V Olomouci najdete Žurnalistiku na Filozofické fakultě  a můžete si vybrat hned ze dvou forem studia, a to buď z jednooborové žurnalistiky nebo dvouoborové. V druhém případě můžete program kombinovat s jinými studijními obory, které na této univerzitě najdete. Oba obory jsou bakalářské a v prezenční formě studia. Přijímací zkouška je jednokolová a je písemného charakteru. Zkoumat se zde budou především vaše znalosti v oboru, tedy v domácím mediálním prostředí a pak také orientace v současném dění a kulturních či historických souvislostech.

Jiné veřejné vysoké školy

Na jiných veřejných univerzitách se již specificky žurnalistika nevyučuje, přesto si můžete vybrat obory, které budou k této profesi také jistě velmi vhodné, a to například studium českého jazyka, literatury se zaměřením na mediální sféru (například Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem či Univerzita Hradec Králové) nebo ekonomická žurnalistika (Vysoká škola báňská v Ostravě).

Která vysoká škola je právě ta vaše vysněná a jak se na ní připravujete?

Ohodnoťte tento článek:
3,6
Právě čtete

Kde studovat žurnalistiku na vysoké škole a jak si vybrat