Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

Kde studovat public relations? Poradíme vám, jak na to!

Klára Hyláková

Klára Hyláková

16. 1. 2019

Public relations, nebo-li PR, je obor přímo spadající do marketingu. Dává se mu ovšem tak velký význam, že se začal v poslední době oddělovat i jako samostatná věda. Dá se vůbec PR studovat a kde takové možnosti jsou? 

PR, tedy vztahy s veřejností, jsou velmi důležitou součástí dnešního marketingu. Pomocí PR se buduje jméno značky i její vnímání. PRista musí udržovat dobré vztahy nejen se svými zákazníky, ale také s novináři, pomocí kterých o zastupované společnosti dává vědět. Dá se tedy vlastně PR vůbec studovat?

Odpovědí na tuto otázku je ano i ne. Spousta dobrých tiskových mluvčích často pracovala v určité oblasti po několik let, takže o svém oboru či firmě mají velmi dobré znalosti a jsou tak schopni odpovědět na spoustu zvídavých dotazů z řad médií i veřejnosti. Díky přirozeným dobrým komunikačním znalostem se pak dostali do sféry PR a logicky se stali zástupci značky.

V dnešní době je ovšem běžné, že pro oblast public relations existují i obory na vysokých školách či profesionální kurzy. Po vystudování se následně absolvent může uchytit nejen ve firmě jako PR manažer, ale může pracovat i v agentuře a spravovat sféru veřejných vztahů pro více klientů. A kde tedy můžeme PR studovat? Podívejme se na krátký přehled vybraných škol i institutů.

Zajímá vás internetový marketing? Na trhu je nová kniha

Marketingová komunikace a PR na Karlově Univerzitě v Praze

Pokud chcete studovat čistě obor PR, pravděpodobně si z vysokých škol moc nevyberete. Musíte často počítat s tím, že se program bude zaměřovat obecně na marketing a PR pak najdete ve vybraných předmětech. Jeden z programů, který ve svém názvu přímo „public relations“ má, je obor Marketingová komunikace a PR na Karlově Univerzitě v Praze. Jedná se o nedávno otevřený program na Fakultě sociálních věd a zaměřuje se především na marketing obecně. Můžete si zde ovšem vybrat z široké řady předmětů, které se specificky zaměřují na komunikaci a PR.

Přednáší zde profesionálové z oboru a tak je běžné, že se zde potkáte s novináři či moderátory z veřejných televizí nebo například s bývalým tiskovým mluvčím ODS Martinem Kupkou, který vám v jednom ze svých předmětu poradí, jak správně napsat tiskovou zprávu nebo uspořádat tiskovou konferenci. Výhodou také je, že na stejné fakultě je obor Žurnalistika, což je profese, kterou správní PRisti musí velmi dobře znát.

A jak se na obor dostat? Lehké to nebude, každý rok se sem z 900 uchazečů dostane jen asi 70 nejlepších. Přijímací zkoušky se skládají ze dvou kol – první tvoří písemný SCIO test, to druhé je pak ústní pohovor.

Kde studovat marketing a reklamu. Vybírejte z vysokých škol i kurzů

Marketingové komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně

Na marketing se potom také zaměřuje program Marketingové komunikace na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Na tento obor se dostanete po složení jednokolové přijímací zkoušky, která má písemnou formu. Připravte se, že se bude předpokládat znalost kulturních, politických a historických souvislostí, stejně tak budete muset prokázat kreativní a logické myšlení. V případě přijetí na tuto vysokou školu se připravte na studium marketingu obecně. Vzhledem k tomu, že PR je jednou z důležitých složek marketingu, určitě vás zde bude čekat několik předmětů, které vás naučí, jak se stát dobrým PRistou.

Masarykova univerzita, UJAK a VŠFS

Některé vysoké školy pak nabízejí obory s názvem Mediální studia. I tyto obory by vás mohly na kariéru tiskového mluvčí dobře připravit. Berte ale v úvahu, že se budou hodně zaměřovat na sféru médií a prostředí televize, rozhlasu či novin. Tyto programy můžete najít například na školách jako je Masarykova Univerzita v Brně a dále soukromé školy UJAK, VŠFS a jiné.

Kde studovat žurnalistiku na vysoké škole a jak si vybrat

Kurzy Public Relations

Znalosti z oblasti veřejných vztahů pak nabízejí i některé instituty, které vyučují PR ve svých kurzech. Pokud by vás zajímalo spíše několikadenní školení, můžete si vybrat hned z několika nabízených tréninků, a to například:

  • Český institut reklamní a marketingové komunikace, www.cirmk.cz
  • London School of Public Relations, www.lspr.cz
  • Agentura Expertis, www.expertis.cz
  • ICV Professional Training, www.icv.cz

Jaká škola oslovila vás a jaký kurz byste navštívili? Napište nám své tipy do komentářů!

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Kde studovat public relations? Poradíme vám, jak na to!