Menu
StudentMag
Studentský život

Jedete na vodu? 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalit

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

12. 7. 2015

Jedete na vodu? Chcete mít chutnou a plnohodnotnou stravu a zároveň dostatek místa v barelu na věci potřebnější? Přečtete si následující rady, které vás mohou inspirovat nebo doplnit váš jídelníček. 

Na vodě je třeba vydržet drsné podmínky, které vás čekají, ať už na háčku či u kormidla. Všechno půjde snáz s kvalitní stravou, a proto byste neměli zapomenout právě na tyto ingredience. A hlavně myslete na to, že ať už vaříte cokoliv, tak sůl, pepř, česnek a cibule zachrání každé jídlo a v barelu zaberou minimum místa.

1. Kuskus

Představuje pokrm, jenž uspoří čas, hmotnost i místo. Je vhodný pro každou denní dobu a k ochucení postačí kousek zeleniny, špetka koření a soli. Fantazii se meze nekladou. Kuskus lze připravit na mnoho variací – nasladko i naslano. Výhodou může být i nižší spotřeba vody než například na těstoviny, pokud se vám právě nedostává důvěryhodného zdroje pitné vody.

Recept na chipsy ze slupek od brambor. Stačí je osmažit a okořenit

2. Ovesná kaše

Jednoduchá, rychlá, vhodná na přípravu doma z vlastních ingrediencí podle libosti. Před odjezdem nakoupíte ovesné vločky, sušené mléko a sušené ovoce nebo kakao a čokoládu. Ingredience ještě v teple domova smícháte a je hotovo. V terénu už jen nasypete do vroucí vody a můžete podávat. Nejlepší způsob, jak kaši převážet, je v zapínacím pytlíku, který bude zmenšovat svůj objem s ubývající kaší v průběhu dní a vám tak přibyde místo v barelu.

3. Sušené maso

Sušené maso je dobrým zdrojem živin a výrazně ušetří hmotnost a objem zavazadla oproti konzervám. Nevýhodou jsou jen vetší výdaje. Rozhodně si ale pochutnáte víc než na sluncem nebezpečně rozpálené šišce vysočiny. Žádné přípravy a čekání než bude hotovo, poklidně si na kormidle žvýkáte, zatímco háček za vás dře.

4. Špek

Špek bereme ze dvou důležitých důvodů. První je, že pokud si osmažíte špek na cibulce, získáte dobrou přísadu snad do jakéhokoliv jídla – fazole, rýže, kuskus i těstoviny. A druhý neméně podstatný důvod je příprava organismu na dlouhé večery u ohně končícími k ránu. Jak je známo, mastné a vydatné jídlo je na kocovinu nejlepší.

5. Tuňák

Pokud toužíte po kousku ryby a zrovna v lodi nevezete prut, můžete vzít za vděk touto malou náhražkou v konzervě. Konzervy obecně mají svou přednost především v trvanlivosti; pokud se náhodou cvaknete a voda se vám dostane do barelu, nehrozí nebezpečí, že by do konzervy nateklo. Tuňáka si můžete vychutnat třeba k snídani jen s kouskem chleba, nebo ho přidejte do ešusu k těstovinám.

6. Rýže

Přednosti a vlastnosti jsou podobné jako u kuskusu, avšak zde můžete zapůsobit rychlým a jednoduchým italským receptem. Uvařte rýži, osolte, přidejte olivový olej, který si vezete v malé lahvičce, přidejte nakrájená rajčata a třeba i olivy, nakonec posypte strouhaným sýrem. Pečlivě promíchejte a podávejte. Itálie na vás dýchne i na břehu Ohře.

Zase něco zbylo? 19 moudrých nápadů, co udělat se zbytky jídla

7. Polenta a kaše z pytlíku

Sušená bramborová kaše je zázračně lehký pokrm na cesty. Nejlépe uděláte, budete-li ho podávat s konzervovanou šunkou. Pro ty, co neradi bramborovou kaši z pytlíku, máme náhradu ve formě polenty, což je kukuřičná kaše, ze které si případně můžete osmažit placky. Polenta je dobrým zdrojem vlákniny a bílkovin.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jedete na vodu? 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalit