Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Je pro vás home office vhodná? Seznamte se s 5 nevýhodami práce z domova

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

3. 2. 2015

Nabídka home office, neboli práce z domova, je pro většinu zaměstnanců velmi přitažlivá. Než se ale do takové práce vrhnete po hlavě, je dobré zvážit všechna její pro a proti.

Lákavá je především skutečnost, že home office, jak už název napovídá, můžete vykonávat z pohodlí vašeho domova, kavárny či parku. Práce z domova šetří váš čas i peníze za každodenní dojíždění do kanceláře.

Ta největší výhoda je spatřována v možnosti rozvrhnout si pracovní den podle sebe: vstávat pohodlně v devět hodin, užít si dlouhou obědovou pauzu a k práci se vrátit klidně až večer.

Jako vše má i práce z domova pár nedostatků, které je třeba brát v potaz.

Nutnost sebekontroly a silné vůle

Snad vůbec nejzávažnějším problémem tohoto typu zaměstnání je prokrastinace. Neustálé odkládání povinností se při práci z domova přímo nabízí.

Může se tak stát, že místo sestavování účetní uzávěrky trnete napětím při sledování nového dílu Hry o trůny. Pokud to přeženete, koledujete si o výpověď.

Malé sociální kontakty

Kvůli home office většinu času trávíte v pohodlí domova – což je bezesporu výhoda –  ale bez pracovního kolektivu a ve stále stejném prostředí. Někomu to samozřejmě může plně vyhovovat, jiným se může stát, že ztratí inspiraci a zaměstnání je začne nudit. Pracovní kolektiv totiž dokáže povzbudit, poradit a snadno se z vašich kolegů mohou stát dobří přátelé.

Taháte si práci domů

Domov, ať už to zní jakkoli otřepaně, má být místem odpočinku, volného času a zábavy. Jen tak se v něm budete se svými blízkými cítit dobře. Pokud vám ale i v devět večer nedodělaná práce nedá spát a pohled na pracovní stůl ve vás vyvolává nepříjemné pocity, je čas na změnu.

Oddělit práci od domova je při tomto typu zaměstnání opravdu oříšek.

Časté přetahování pracovní doby

Někteří zaměstnavatelé mají pocit, že když vám poskytnou takový luxus jako je home office, mohou vás obvolávat klidně i v deset večer a zadávat novou práci. Při tom se diví, jak je možné, že už máte padla.

Není to však jen o všetečných zaměstnavatelích, i vy pak máte často nutkání práci dodělat ještě dnes a s hrůzou o půlnoci zjišťujete, že opět přetahujete.

Odpovědnost za vybavení a ztrátu firemních dat

S prací z domova se také pojí větší odpovědnost za zapůjčené firemní vybavení, jako je notebook, záznamová média, tiskárna a podobně. O ztrátě firemních dat nahraných na záznamových médiích ani nemluvě.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Je pro vás home office vhodná? Seznamte se s 5 nevýhodami práce z domova