×
StudentMag

Umění prokrastinace: John Perry radí, jak se naučit efektivně zahálet

FOTO: Umění prokrastinace
Naučte se těžit z prokrastinace to nejlepší. Foto: Vendula Pazderová, StudentMag.cz

V poslední době vychází spousta příruček plných tipů, jak konečně přestat s prokrastinací. Myslíte si, že vám už nic nepomůže a musíte se se svým handicapem smířit? John Perry to vidí podobně. A má pro vás rady, jak z něj vytěžit přece jen něco pozitivního.

Naučte se těžit z prokrastinace to nejlepší. Foto: Vendula Pazderová, StudentMag.cz

Dostanete zadaný nějaký důležitý úkol (dejme tomu esej do školy). Výborně, představujete si, půjdu do knihovny, zásobím se odbornou literaturou, esej si předem důkladně promyslím a perfektně strukturuji, ukážu v ní, že jsem sečtělý člověk, všechny své myšlenky brilantně ilustruji na příkladech z knih, dostanu plný počet bodů a moje práce bude nejlepší ze všech.

Termín odevzdání se blíží a vám nejen že se nechce do knihovny, odkládáte i sestavení osnovy eseje. Dělali byste cokoli jiného, jen abyste se vyhnuli té práci, která nejvíc hoří. To si raději pětkrát převléknete povlečení na posteli. Vidíte se v tom?

Vneste do lelkování strukturu

Stejné problémy jako vy má i profesor filozofie John Perry. Prokrastinace trápí mnoho lidí a každý by si přál s ní konečně zatočit. Perry nepřináší rady, jak se jí nadobro zbavit; místo toho vysvětluje, jak ji využít co nejvíc ve svůj prospěch.

John Perry je profesor filozofie na Stanfordské univerzitě. Esej Strukturovaná prokrastinace napsal již v roce 1995; knihu „Umění prokrastinace“ však, údajně kvůli prokrastinaci, publikoval až o 17 let později.

Základem je podle něj porozumění samotným příčinám prokrastinace. Jakému typu úkolů se vlastně vyhýbáme a proč? Co děláme místo nich? Cítíte se provinile, když znovu odložíte úkol na poslední chvíli? Chcete-li svému svědomí ulevit, stačí si uvědomit, kolik jiných věcí jste stihli jen proto, že jste se chtěli vyhnout tomu nejdůležitějšímu, a dopřát vašemu lelkování trochu struktury. Jak? To vám řekne John Perry.

Kniha založená na vlastních zkušenostech

Knížka o sotva sto stranách je pro prokrastinátory ideální – když už se k její četbě dokopete, pravděpodobně ji zvládnete na jeden zátah. Vtáhne vás od prvního odstavce. Perry píše svižně, často si dělá legraci sám ze sebe a čtení rychle odsýpá. Pravděpodobně se i zasmějete a budete mít pocit, že vám autor mluví z duše a že tohle jste prostě celí vy.

Perry čerpá z vlastních zkušeností: jeho samotného prokrastinace trápí a často mu komplikuje život. Na mnoha zábavných příbězích ze svého života ukazuje, co všechno kvůli ní nebyl schopen udělat pořádně a včas. Dodává, že za to všechno vlastně vůbec nemůže lenost, ale perfekcionismus. Ač to zní zvláštně, Perry logicky dokazuje, že to tak skutečně u většiny z nás může být.

Jak oklamat sám sebe a mnohem více

Proto mimo jiné radí, jak své perfekcionistické já oklamat a dovolit si odvést pouze průměrnou práci (kteru bychom nakonec odflákli tak jako tak, protože by nám na ni nezbyl čas).

Nicméně i on uznává, že ačkoli se dá s prokrastinací pracovat, často vám může uškodit. Proto na konci knihy přináší konkrétní tipy na publikace, které by vám mohly pomoci, a na ty, kterým byste se naopak měli vyhnout.

Pokud nemáte dostatečně akčního ducha a jednoduše se nedokážete do práce donutit žádným prostředkem, mohlo by vám „Umění prokrastinace“ pomoci. Minimálně v tom, že ze sebe přestanete mít tak špatný pocit a nebudete se cítit jako takový budižkničemu.

Název: Umění prokrastinace. Autor: John Perry. Originální název: The Art of Procrastination. Přeložila: Šárka Kadlecová. Vydalo nakladatelství NOXI, Bratislava 2013, 96 stran.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..