Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak zvládat náklady na vysokoškolský život: Brigáda vás nespasí

Redakce

Redakce

20. 2. 2013

Náklady na život během vysokoškolského studia jsou vysoké. Učebnice a skripta jsou mnohdy finančně nákladné, neliší se od toho ani ceny za bydlení či dopravu.

Studium vysoké školy každému z nás otevírá cestu ke splnění snu.  Na cestě každého studenta ale potkají i nesnáze, často finanční.

První rada, jak zvládnout vysokoškolské náklady, je nasnadě. Najít si práci, která finanční otázku vyřeší. Školní výuka je ale mnohdy nepravidelná a časově náročná. Nalézt brigádu či přivýdělek při studiu se pak stává poměrně obtížnou záležitostí.

Studentské výhody

Studenti mají možnost využívat širokou škálu rozličných studentských slev a zvýhodnění. Finančnímu rozpočtu to jedině prospěje.

Jednou z takových výhod nabízí mobilní operátoři. Život bez mobilního telefonu je dnes téměř nemyslitelný, proto jsou různá tarifní zvýhodnění pro studenty vítaným a ekonomicky zajímavým řešením. Mobilní operátoři nabízí tarify s volnými minutami či zprávami a možností připojení k internetu. Ten je dnes pro studenty také nezbytný.

Veškeré financování v rámci univerzity probíhá dnes už většinou pouze v rámci systému různých e-peněženek a podobně. Proto je dobré mít svůj vlastní účet. Ekonomicky zajímavé nabídky přichází i z oblasti studentských účtů. Některé banky lákají na snížené ceny za vedení účtu, studenti nemusí platit za transakce a výběry. Milým potěšením je také příspěvek na ISIC, který banky studentům poskytují.

Krajnějším řešením je i možnost využití různých studentských úvěrů, které banky samozřejmě také nabízí.

ISIC

Dobrým a finančně šetrným společníkem je nepochybně karta ISIC. Získáte levnější poplatky v knihovnách, mnohá knihkupectví také poskytují po předložení karty ISIC slevy z nákupů .

ISIC karta však ušetří i náklady na různé společenské akce, neboť pořadatelé občas uznávají tyto studentské slevy. Zvýhodněné ceny platí třeba na vstupné do divadel či kin.

S ISIC kartou lze dokonce ušetřit i za dopravu.

Stipendia

Pakliže se zamýšlíme, jak zvládat náklady na vysokoškolský život, nemůžeme zapomenout na stipendia. Každý student vysoké školy má nárok na různé druhy stipendií.

Ti, kteří do školy dojíždí, mohou uplatnit svůj nárok na ubytovací stipendium. To jim bude vypočítáno v závislosti na vzdálenosti jejich bydliště od školy.

Pro studenty ze sociálně slabších rodin existuje stipendium sociální.

Stipendia bývají poskytována i nadaným žákům. Jedná se o prospěchová stipendia. Ty lze získat za dobré výsledky při studiu.

Některé školy poskytují i mimořádná motivační stipendia, která mají studenty podpořit ve studiu a částečně jim pomoci s vysokými náklady spojenými se studiem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak zvládat náklady na vysokoškolský život: Brigáda vás nespasí