Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak zbohatnout a ovládat své peníze? Řešení přináší Robert T. Kiyosaki

Barbora Milotová

Barbora Milotová

8. 1. 2013

Základní vizí knihy Bohatý táta, chudý táta je nechat peníze pracovat za vás. Bohatí totiž paradoxně pro peníze nepracují. To je výsadou chudých a lidí ze střední vrstvy. Kam se chcete zařadit vy?

FOTO: Bohatý táta, chudý táta

Ilustrační foto, Foto: Barbora Milotová, StudentMag.cz

Pokud se vám i přes veškerou snahu nedaří zbohatnout, možná vás kniha Roberta T. Kiyosakiho šokuje. Jedním z důvodů, proč chudí nebohatnou, je podle autora fakt, že se o penězích učí doma, a ne ve škole.

Nová doba, nové vzdělávání

Že je vzdělávání zastaralé, víme všichni. Snažíme se jít s dobou, vymýšlíme nové technologie, ale co se týče vzdělávání, systém přestal pokulhávat. Už přímo zakopává o chyby do očí bijící, které nikdo neřeší.

Všeobecné povědomí o světě je nepochybně neodmyslitelnou součástí našeho vzdělání. Ale nic se nemá přehánět. Umělecky založeného studenta totiž hodiny chemie jen zdržují od jeho nadání a kazí mu drahé chvíle volného času.

Proč se tedy školství v době ekonomické krize nesoustředí na finanční gramotnost? I tuto otázku si Robert T. Kiyosaki v knize klade.

A jak přijde student z rodiny ze střední vrstvy k penězům? Musí si pomoci sám. A vyhnout se krysímu závodu.

Co je krysí závod?

Na střední škole studujeme pro dobré známky. Proč usilujeme o výborný prospěch místo toho, abychom rozvíjeli náš talent? Aby nás vzali na vysokou školu a my si našli dobré zaměstnání.

Ale jaké je to správné zaměstnání? Když velkou část platu odvedeme státu na daních a sami si na větší obnos peněz nepřijdeme?

Další zvrat přichází s faktem, že čím víc peněz člověk vydělá, tím víc utratí. Místo toho, abychom peníze navíc investovali a nechali je tak vydělávat, utratíme je za zbytečnosti.

A tak se celý život točíme v začarovaném kruhu a nadáváme na stát a bohaté.

Jak se z kruhu dostat?

Robert T. Kiyosaki důrazně připomíná, že vzdělání je skutečně důležité. Ale ne v té formě, kterou nám stát nabízí, ne-li předhazuje. Pokud budeme rozvíjet své finanční znalosti, naučíme se nechat peníze vydělávat za nás.

Nejdůležitější myšlenky, které zařaďte na váš denní program:

1. Nikdy neříkejte věty typu to nejde, nemůžu, nemám čas. Místo toho se zeptejte, jak toho mohu dosáhnout a co pro to mohu udělat.

2. Nejprve investujte do vzdělání. Finanční gramotnost není nikdy dostatečně perfektní.

3. Učte se od úspěšných a dejte na rady ostřílených investorů.

4. Ovládejte se, naučte se sebekázni. Pokud nedokážete ovládat sebe a své myšlení, jak chcete zkrotit miliony, které na vás čekají?

5. Rozlišujte aktiva a pasiva. Jejich vysvětlení pro laiky nabízí autor knihy srozumitelně: aktiva do tvé kapsy peníze vloží, pasiva je vytahují.

Ano, můžete dělat práci, která vás baví a naplňuje, i když nedostanete balík peněz. Proč se ale nenaučit vydělávat peníze a ještě zvládat vaše milované zaměstnání?

Kouzelná hůlka investic

I finanční génius Robert T. Kiyosaki býval chudý. Naučil se ale své peníze ovládat. Skupoval nemovitosti za výhodnou cenu a vyčkával na vhodný okamžik k prodeji. Což mu vyneslo velkou sumu peněz.

Možná si říkáte, kde máte vzít peníze na skupování nemovitostí. Samozřejmě není nutné začínat na takto velkých investicích. Je ale nutné uvědomit si, že peníze vydělané navíc musíte investovat dál, aby mohly růst.

Zbohatnutí nepřichází samo a už vůbec není snadné. Dřina, pot a možná i slzy budou vaším chlebem, dokud neodhalíte kouzlo investování. Najít výhodné příležitosti je podle Roberta T. Kiyosakiho snazší, než si myslíme.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak zbohatnout a ovládat své peníze? Řešení přináší Robert T. Kiyosaki