Menu
StudentMag
Studentský život

Jak vycházet se spolubydlícími? Stanovte si pravidla soužití

Adéla Lišková

Adéla Lišková

22. 10. 2017

Zřídkakdo si při studiu může dovolit vlastní byt, a tak chtě nechtě musí mnoho z nás několik let sdílet své útočiště s jedním či více lidmi. Jak vycházet se spolubydlícími? Přinášíme tipy, jak přežít společné bydlení ve zdraví.

Jak přežít spolubydlící – dbejte na výběr

Ať už budete bydlet se svými kamarády či známými, anebo úplně cizím člověkem, kterého seženete na inzerát, není na škodu si trochu vybírat. Nejlépe se vám určitě bude žít s člověkem, který žije podobný život jako vy. Je důležité, aby jste se svými návyky, ať už jedná o brzké ranní stávání, noční ponocování či pořádání mejdanů a zvaní neohlášených návštěv, co nejméně rušili.

Jak vycházet se spolubydlícími? Buďte upřímní

Kvůli předchozímu bodu je nutné, abyste ke svému spolubydlícímu či spolubydlícím byli naprosto upřímní a sdělili jim, co nehodláte tolerovat. Abyste se pak nedivili, až si někdo ve vašem bytě zapálí, anebo si přivede na hlídání ječící dítě či pozve kamaráda se psem. Nikdo sice nechce být za pedanta, ovšem konflikt tím pouze oddálíte. Stejně tak vyslechněte požadavky druhé strany a snažte se je respektovat.

Nepořádek? Stanovte si pravidla

Nejdůležitějším pravidlem toho, jak vycházet se spolubydlícími, je stanovit si pravidla mezi sebou. Nezbytné je to zejména v oblasti úklidu společných prostor. Spoléhání se na dobrou vůli jednotlivců může fungovat v začátcích, dlouho však obvykle nevydrží. Efektivnějšího systému dosáhnete, pokud jej doplníte o tresty. Zapomněl jsi umýt koupelnu? Nevadí, ale příště jí myješ znova!

Leze vám spolubydlící krkem? Přečtěte si 4 tipy, jak to s ním vydržet

Jak vyjít se spolubydlícími? Mluvte!

Pravidla si můžete nastavit i v dalších věcech, ovšem na druhou stranu není potřeba lajnovat úplně vše. Pokud přece jen nastane nějaký problém, nebuďte zticha a řešte ho hned. Nechcete přece vypadat jako hysterka, až to ve vás jednou všechno bouchne.

Co je moje, není tvoje

Problém může nastat například v penězích. Společně se používá řada věcí, ať už jde o čistící prostředky, toaletní papír, ale třeba i některé jídlo. Náklady na takové věci je potřeba si rozdělit – někoho tedy pověřte nákupem, který vám později vyúčtuje. Také si ujasněte, co je vlastně společné, a co není. Věci svých spolubydlících si bez zeptání určitě nepůjčujte.

Jak najít spolubydlící rychle a bez újmy na zdraví? Máme 4 tipy

Jak vycházet se spolubydlícími – návštěvy

Pokud dopředu víte, že budete potřebovat klid na učení, anebo k vám přijede maminka, jednoduše o tom ostatním řekněte a požádejte je o shovívavost. Na druhou stranu i vy buďte tolerantní a nepořádejte neohlášené mejdany. A jestliže se chystáte pozvat někoho, koho vaši spolubydlící neznají, není na škodu jim to oznámit. U návštěv vždy platí všeho s mírou.

Nemusíte dopředu hlásit každou návštěvu svého nejlepšího kamaráda, ovšem neměli byste ho nechávat samotného u vás v bytě, případně ho pouštět do cizího pokoje. Také z vašeho bytu nedělejte hotel – nehodí se nechávat u sebe přespávat cizí lidi, které jste potkali večer v baru. Vše ovšem záleží na vzájemné domluvě, proto na téma zvaní návštěv zaveďte se spolubydlícími řeč.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak vycházet se spolubydlícími? Stanovte si pravidla soužití