Menu
StudentMag
Studentský život

Jak vybrat ideální studijní notebook?

Redakce

Redakce

26. 6. 2021

V současné době se už mnoho žáků a studentů neobejde bez studijního notebooku. Přístup k internetu a možnost pohodlně si dohledat informace se stává nepostradatelnou součástí studia. V tomto segmentu můžete sobě nebo svému potomkovi aktuálně můžete pořídit mnoho zařízení, takže je důležité vědět, jak vybrat to nejvhodnější, aby správě splnilo svůj účel.

Notebook pro studenty

Dávno je pryč doba, kdy patřily k základnímu vybavení žáků a studentů sešity. Ve 21. století jsou již totiž zcela běžné laptopy neboli notebooky, které jsou mnohem praktičtějším řešením a v dnešní digitalizované společnosti se bez nich jen těžko obejdeme. Není tedy divu, že přenosné počítače používají nejen vysokoškoláci, ale stále častěji i žáci středních a dokonce i základních škol. Otázkou ovšem zůstává, jak vybrat ideální studijní notebook.

Za kolik studijní notebook pořídit? 

Nové studijní notebooky můžete sehnat už za 8 000 Kč, nicméně bychom spíše doporučovali zařízení v cenové hladině od 10 000 Kč do 20 000 Kč, tato zařízení jsou obvykle vybaveny lepšími komponenty a jejich využití může být mnohem širší než jen jako studijní notebook. Tuto i další elektroniku můžete nakoupit ve slevě třeba během Black Friday. Pokud na nákup notebook nespěcháte, určitě se vyplatí si na vybraný model počkat, až bude dostupný o něco levněji. Průměrnou cenu vybraného zařízení v čase si můžete prohlédnout třeba na Heuréce. Některé (zejména herní) notebooky pro studenty mohou stát přes 30 000 Kč, je však poté třeba zvážit, zda výrazně vyšší cena přinese odpovídající hodnotu pro uživatele notebooku.

Notebook pro studenty

Zaměřte se na výdrž baterie

Vzhledem k tomu, že v učebnách nemusí být přítomny zásuvky, anebo je jejich poskrovnu, měl by mít studentský laptop dostatečnou výdrž baterie. Ideální přitom je, aby vydržela alespoň sedm hodin bez toho, aby ji bylo nutné dobíjet. Na druhou stranu řešením může být rovněž powerbanka, tedy externí baterie, která se hodí pro různá elektronická zařízení včetně notebooků. Powerbanky vhodné pro nabíjení notebooků však musí mít velkou kapacitu (měřenou v MiliAmpérHodinách) a jejich cena se určitě pohybuje v řádu několika tisíc korun.

Nepodceňujte ani hmotnost

Ačkoli je pro některé lidi notebook pouze jistou variantou stolního počítače, protože ho mají v podstatě neustále na stejném místě, studenti ho budou často přenášet, což může být někdy náročné. Proto se při výběru zaměřte i na hmotnost. Sehnat přitom můžete studijní notebooky do 1 kg, jejichž přítomnost v batohu či tašce nebude prakticky vůbec znát.

Podstatná je rovněž odolnost a kompaktnost 

Právě z důvodu častého přenášení musí být notebook pro studenty také odolný a kompaktní, protože u křehčích produktů může dojít poměrně snadno k poškození. Jistým řešením ovšem může být rovněž pouzdro na notebook, které lze umístit i do batohu, případně do dalšího zavazadla. Počítač je tak spolehlivě chráněn nejen proti poškození, ale také proti poškrábání. 

Roli hraje i velikost klávesnice a monitoru

Menší a lehké laptopy jsou sice žádoucí, nicméně zohlednit byste měli i další související parametry. Takové počítače totiž mívají menší obrazovku (obvykle jsou doporučovány notebooky s úhlopříčkou 14“ a menší, což usnadňuje přenášení) a klávesnici (často bez numerické části). Měli byste mít tedy jistotu, že vám takové parametry nebudou nijak vadit při používání.

Soustřeďte se i na další parametry

Studijní počítač sice nemusí být „dělo“, nicméně i tak byste se při výběru měli zaměřit na jeho parametry. Měl by vás tedy zajímat procesor (alespoň dvou- či čtyřjádrový) a operační paměť (minimálně 8 GB), stejně jako grafická karta (obvykle stačí integrovaná, ale můžete zvolit i počítač s dedikovanou kartou) a pevný disk (mělo by se jednat o SSD, který je opravdu rychlý). 

Může být vhodným řešením herní notebook? 

Ano, může. Studentský život se samozřejmě neskládá pouze ze studia, i když také zde by mělo platit „nejdřív práce, potom zábava“. Herní notebooky jsou samozřejmě dražší, ale jen díky špičkovým komponentům, a to včetně kvalitního displeje s až 4K rozlišení. To se pochopitelně nemusí hodit pouze u her, ale takový počítač si snadno poradí i s prací v náročnějších aplikacích.

Tip na závěr: notebook 2v1 či chromebook

Pro studenty může být vhodný notebook 2v1, tedy počítač s dotykovým displejem, který lze otáčet o 360°. U některých je navíc možná odpojit klávesnici a zařízení používat jako tablet. Další možností může být chromebook, což je laptop s operačním systémem Google Chrome. Ten je levnější, ale výkonný, často lehký a vydrží dlouho (až 13 hodin). Navíc má také dotykovou obrazovku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak vybrat ideální studijní notebook?