Menu
StudentMag
Maturitní slohová práce

Jak udělat referát o knize. Víte, co nezapomenout?

Klára Hyláková

Klára Hyláková

15. 12. 2017

Referáty o knize jsou již nedílnou součástí předmětu český jazyk a literatura. Zajisté se s ním někdy setkali, obzvláště pak během studií na střední škole. A jak má správný referát vypadat?

Knižní referáty jsou stálou součástí jak základní školy, tak té střední. Na vyšších stupních pak poslouží predevším ke složení maturitní zkoušky z češtiny. Jen díky dobrému přehledu knížek si budete moci vytvořit takzvaný „čtenářský deník“, který bude základem vaší maturitní četby. Pojďte se s námi podívat na přehled zásadních informací, které musí referát o knize obsahovat.

Základní přehled

Než se pustíte do samotného představení knihy, měli byste uvést základní informace o knize, a to jméno autora, rok a místo vydání, nakladatelství, počet stran, u zahraničních knih překladatele a nakonec žánr knihy.

Pokud to po vás pedagog nebude vyžadovat, můžete tento základní přehled ponechat jen ve výše zmíněných jednoduchých bodech. Někdy ovšem ale budete muset také představit autora. Je ideální charakterizovat jeho život a dílo, zařadit jej časově a uvést důležité doplňující informace. Stejně tak je vhodné zařadit dílo do kontextu literárních dějin, tedy uvést, zda se jedná o knihu z doby romantismu, realismu, apod. Pro plné pochopení knihy pak můžete napsat, jaká byla doba a jaké historické okolnosti napsání knihy ovlivnily.

10 důvodů, proč se konečně přestat stresovat kvůli školním referátům

Děj a postavy knihy

V další části referátu pak krátce sepíšete děj knihy. Nemusíte vyzrazovat celý příběh ani hlavní pointu, je důležité, aby z textu bylo poznat, že jste knihu opravdu četli a porozuměli jí.

Následně pak představte hlavní postavy knihy, uveďte jejich stručnou charakteristiku, význam pro knihu a popřípadě také vztah s ostatními postavami.

Jak má vypadat čtenářský deník? Podívejte se na 6 tipů, co do něj psát

Závěr referátu

Na závěr referátu byste měli shrnout své vlastní myšlenky a pocity z celé knihy. Nemusíte knihu přímo hodnotit, je ale dobré uvést, jak jste děj pochopili, zda jste si z četby něco odnesli a popřípadě komu byste dále knížku doporučili. Pokud jste děj či příběh nepochopili, nemusíte se bát danou informaci do finálního odstavce uvést, obzvlášť pokud se jedná o obtížnější četbu.

Jak zpracováváte referáty vy? Držíte se podobného schématu nebo vypisujete ještě jiné informace?

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

Jak udělat referát o knize. Víte, co nezapomenout?