Menu
StudentMag
Studium

Jak má vypadat čtenářský deník? Podívejte se na 6 tipů, co do něj psát

Čtenářské deníky. Někdo je píše dobrovolně, někdo z povinnosti a nenávidí je. Ať už patříte do kterékoli skupiny, faktem zůstává, že před maturitou se vám budou hodit. Vy si snad budete obsah, postavy a myšlenky z knih pamatovat na věky? Podívejte se, které otázky byste ve svém deníku měli zopdpovědět.

Prvním rozhodujícím faktorem, co do čtenářského deníku psát, by měly být požadavky vašeho učitele. Píšete-li si však čtenářák jen tak sami pro sebe, máte volnou ruku. Pečlivé výpisky z knih, jež jste četli, před maturitou velmi oceníte.

1. Informace o autorovi

Pokuste se odpovědět na následující otázky: V jaké době přibližně žil? Kdo byl jeho současníkem? Je členem významných literárních směrů nebo skupin (romantismus, realismus, poetismus, Devětsil…)? Byl kromě literáta například i filozofem, politikem nebo třeba ilustrátorem? Která jsou jeho další díla? Věnuje se ve svých knihách vždy podobným tématům?

2. Obecné informace o díle

Kdy bylo dílo napsáno? Spadá do nějakého uměleckého směru? Vybočuje z tohoto směru něčím? Jedná se o zvláštní formu, útvar, nebo žánr (balada, poema, romaneto, tragédie…)? Odráží se v něm tehdejší doba, politické zřízení? Objevují se v díle autobiografické rysy?

3. Jazyk knihy

Je použita ich-forma, nebo er-forma? Psal autor spisovnou češtinou? Používal slangové výrazy, archaismy? Je v knize často přímá řeč? Je něco zvláštního na členění textu (velmi dlouhé věty, málo odstavců…)? I díky poznámkách o jazyce si knihu později lépe vybavíte.

4. Děj a myšlenky

Zaměřte i na děj. Je jen na vás, jak dopodrobna si ho sepíšete. Zvažte, co všechno jste schopni si do maturity zapamatovat a na co si za pár měsíců nejspíš nevzpomenete. Alespoň hrubý souhrn toho, o co vlastně šlo, se ale bude vždy hodit.

Soustřeďte se nejen na to, co se v knize stalo. Pozornost věnujte také tomu, o čem vlastně byla. Co skrze ni chtěl autor sdělit? Vyjadřuje odpor k válce? Nesmyslnost života a lidského snažení? Oslavuje přírodu, božstvo? Jak byste formulovali hlavní myšlenku knihy?

5. Charakteristika důležitých postav

Ke každé postavě bude stačit krátký odstavec. Zamyslete se nad tím, co je pro jednotlivé osoby charakteristické, jak se v průběhu díla vyvíjejí a jaké mají mezi sebou vztahy. V některých dílech postavy představují určité literární typy – například „zbytečný člověk” Pečorin nebo žárlivec Othello.

6. Co jste si o knize mysleli vy?

Nic vám vzpomínky na knihu nevyvolá tak podrobně, jako vaše vlastní pocity a názory na ni. Sepište si, co vás zaujalo, co se vám nejvíc líbilo a co vám naopak vadilo, jestli se vám kniha četla dobře nebo špatně a jestli vás bavila a proč.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Jak má vypadat čtenářský deník? Podívejte se na 6 tipů, co do něj psát