Menu
StudentMag
Autoškola

Jak správně vybrat autoškolu? Co by nás mělo vždy odradit?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

1. 7. 2016

Konečně jste se rozhodli udělat si řidičský průkaz a nyní hledáte vhodnou autoškolu? Zejména ve velkých městech to může být oříšek – například v Praze se to autoškolami jen hemží. Jak si správně vybrat autoškolu? Poradíme vám, na jaká kritéria se zaměřit.

Mnoho lidí si autoškolu vybírá výhradně podle ceny. Ta je samozřejmě důležitým kritériem, ovšem neměla by být jediným. Každý chce samozřejmě co nejvíc ušetřit, ovšem neměli byste hledat tu nejlevnější autoškolu. Nízká cena se totiž často pojí s nízkou kvalitou.

Levná autoškola? Hrozí špatná kvalita

Při výběru autoškoly byste si měli dát pozor zejména na podezřele levné nabídky. Nemusí to samozřejmě být pravidlem, ovšem stejně jako všechny firmy mají i autoškoly své náklady, a tak u výrazně levnějších autoškol hrozí, že si budou nižší cenu kompenzovat horší kvalitou výcviku.

Nekvalitní výcvik se pozná toho, že lektoři autoškoly nedodržují závazná pravidla. To se může týkat například délky vyučovacích hodin  – hodiny jsou kratší než standardních 45 minut. Rovněž platí, že řízení auta by mělo trvat nanejvýš 2 hodiny za sebou, což mnoho autoškol nedodržuje. Instruktoři by také měli požadovat, abyste absolvované jízdy vždy potvrdili svým podpisem ve výkazu jízd. Praktický výcvik by s vámi měl vést pouze jeden instruktor.

Ceny autoškol Praha

Samozřejmě není nutné jít do opačného extrému a vybrat si tu nejdražší autoškolu. Nejlepším řešením je zjistit si, v jaké cenové relaci se ceny řidičského výcviku ve vašem regionu pohybují a vybírat si z přiměřených nabídek.

Pokud máme na mysli klasický „řidičák“ na osobní automobil (tedy řidičský průkaz pro skupinu B), v Praze se ceny obvykle pohybují kolem 9ti až 10ti tisíc. V menších městech to pak může být méně, ovšem autoškola, která nabízí výcvik za nižší cenu než 7 tisíc, je přinejmenším podezřelá. Obecně se také příliš nedoporučuje využívat nabídek autoškol ze slevových portálů.

Jak vybrat autoškolu – na internetu

Podle čeho si vybrat autoškolu? O kvalitě vám mnohé napoví internetové stránky autoškoly. Měly by zde být uvedeny všechny podstatné informace, ke kterým patří zejména délka výcviku a počet hodin kurzu. Ze zákona se musí jednat minimálně o 28 hodin praktické přípravy a 10 hodin teoretické výuky. Na stránkách autoškoly byste ovšem měli najít také podrobnosti o organizaci kurzu včetně odhadu termínu závěrečných zkoušek. Výcvik by měl být rozložen do 2 až 3 měsíců.

Pokud vám autoškola slibuje, že některou z částí výuky nemusíte absolvovat, pak je to nejen nebezpečné, ale i protizákonné. Na stránkách autoškoly byste také měli najít podrobný ceník, kde bude rozepsáno, zda jsou v ceně kurzu zahrnuty i závěrečné zkoušky, a kolik je potřeba doplatit za případné opravné zkoušky.

Jak vybrat autoškolu – podle referencí

Nejlepším způsobem, jak si vybrat autoškolu, jsou samozřejmě doporučení od přátel a známých. Neptejte se přitom jen na autoškolu, ale také na konkrétní instruktory. Pokud takovou možnost nemáte, hledejte reference na internetu. Dobré autoškoly, které se za svou práci nestydí, umožňují absolventům psát hodnocení přímo na své stránky.

Chybu neuděláte, pokud se do vybrané autoškoly nejprve půjdete nezávazně podívat. O serióznosti autoškoly leccos vypovídá vzhled kanceláře, ale také vystupování reprezentantů. Můžete zde také požádat o prohlídku výcvikových vozů nebo se informovat na praxi instruktorů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak správně vybrat autoškolu? Co by nás mělo vždy odradit?