Menu
StudentMag
Bakalářská a diplomová práce

Jak správně parafrázovat a odkazovat na parafráze

Klára Hyláková

Klára Hyláková

15. 2. 2017

Během studií je nutné psát řadu seminárních prací. A pokud jste na vysoké škole, rozhodně vás nemine bakalářská nebo diplomová práce. Jak správně užívat parafráze? Podívejte se!

Všechny vaše autorské, akademické práce budou muset obsahovat citace a parafráze. Zatímco citace je doslovné přespání určitého textu od jiného autora, parafráze je převyprávění určitého faktu podle svých vlastních slov. I tak budete ovšem muset daný text odkázat na původního autora. Jak má správná parafráze vypadat?

  • parafráze se nedává do uvozovek
  • parafráze by měla být kratší než původní text
  • parafráze je interpretace textu vlastními slovy
  • parafráze musí být ocitovaná

Nezapomeňte, že každá neocitovaná parafráze je plagiát, kterým porušujete autorské právo. Tím si můžete zadělat na řadu problémů. Například kopírováním cizího textu můžete riskovat také vyloučení ze školy.

Odkazování parafrází

Citace a odkazy na parafráze by se měly řídit citační normou, která je stanovena vaší školou. Tu zpravidla najdete na webu vaší fakulty nebo univerzitní knihovny. Pro jednoduchost mají vysoké školy většinou jednotnou normu, kterou uplatňují na všechny fakulty. I tak si ovšem tyto údaje dohledejte, minimálně se totiž budete moci inspirovat příkladovým textem, na kterém správně pochopíte, jakými pravidly se při citování řídit.

Citování na konci práce

Citace jsou často dvojího druhu – buďto je uvádíte hned na dané stránce, jako takzvané poznámky pod čarou nebo je píšete až na konci celé práce.

Jak správně citovat diplomovou práci. Vzor citace podle standardních požadavků

Právě ty se často používají u dlouhých textů, jako jsou například bakalářské nebo diplomové práce. Za parafrázovaný text uvedete do horního indexu číslo, které pak na konci doplníte o danou citaci.

S citacemi vám výrazně může také pomoci web citace.com, na kterém najdete automatický webový formulář, který vám odkazy pomůže vytvořit.

Poznámky pod čarou

Druhým typem jsou pak poznámky pod čarou, které používáme u esejů nebo seminárních prací. Stejně jako u předchozího způsobu, i zde se používá k odkazování číslo v horním indexu hned za parafrázovaným textem. Rozdílem pak bude to, že citaci na akademický text napíšete na tu samou stranu.

Jak správně citovat elektronické zdroje. Přinášíme návod podle oficiální normy

Pro poznámky pod čarou můžete využít i šikovný nástroj ve Wordu, který automaticky poznámky naváže na text a odkaz vytvoří na konec strany.

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Jak správně parafrázovat a odkazovat na parafráze