×
StudentMag

Jak správně napsat adresu na dopis? Myslete na každý detail

Jak nadepsat obálku

Bezproblémová písemná korespondence je osobní vizitkou nejen každého studenta a vzdělaného člověka. Podívejte se, jak precizně adresovat dopis a zanechat dobrý dojem.

Psaní adres se nelze vyhnout při formální komunikaci se školou a úřady ani při hledání nového zaměstnání. I tato zdánlivě jednoduchá činnost má však množství zásad, které se vyplatí respektovat.

Pište čitelně a viditelně, bez uměleckých výtvorů

Pro uvádění příjemců se používá výhradně pravá dolní čtvrtina poštovní obálky, na straně bez chlopně. Pouze v případě některých typů okénkových obálek lze adresu psát vlevo. Adresa musí být napsána latinkou, čitelným a viditelným způsobem.

Poštovní obálka není ukázkou vaší originality a tvořivého potenciálu – nežádoucí je červené, přepisované a nevýrazné písmo, psané obyčejnou tužkou nebo průpisem. Žádný text rozhodně neprokládejte, nepodtrhávejte ani nepište tučně.

Nadepisujete-li obálku ručně, pište hůlkovým písmem v čitelné velikosti. V případě strojového psaní lze akceptovat písmo o velikosti minimálně 0,25 cm. Doporučuje se dodržovat jednoduché řádkování, které bude mezi všemi řádky rovnoměrné.

Adresa začíná vždy velkým počátečním písmenem a na konci řádků by se neměla vyskytovat žádná interpunkce. Pokud jsou na jednom řádku dva údaje, oddělují se čárkou. Nejčastěji se tak odděluje jméno osoby a její pozice v rámci adresované společnosti – například Jan Novák, tajemník katedry.

Jak napsat formální dopis, se kterým u maturity zazáříte

Nezapomínejte na obálce na označení a tituly

Samotná adresa se vždy skládá z označení příjemce a místních údajů. Pokud je dopis adresován fyzické osobě, první řádek obsahuje označení v prvním pádě – Vážený pan, Vážená paní, Manželé, Rodina a podobně.

Následuje jméno příjemce – pokud oslovovaná osoba disponuje akademickým titulem nebo jinou hodností, je slušností je u jména uvést.

Na dalším řádku se uvádí název ulice a číslo popisné. Není nutné vpisovat za lomítko orientační číslo domu, usnadníte tím však práci přepravní službě.

Jak napsat email profesorovi? Hlavně ho oslovte správným titulem

PSČ a název pošty patří na jeden řádek

Jestliže adresát přijímá poštu do poštovní přihrádky, uvádí se poštovní přihrádka nebo P. O. BOX a číslo přidělené schránky. Poslední řádek patří poštovnímu směrovacímu číslu (PSČ) a názvu pošty.

PSČ a název pošty se zpravidla zapisují na jeden řádek. Ideálně se pětimístné PSČ píše jako trojčíslí a dvojčíslí oddělené jednoduchou mezerou. Mezi PSČ a názvem pošty by pak měla být mezera dvojnásobná.

Pouze na obálkách s předtištěnými obdélníčky a linkami se PSČ vpisuje do vymezeného prostoru pod název pošty.

Vzor adresy fyzické osoby:

Vážený pan
MUDr. Jan Doktor
Nemocniční 3307/24
407 47  VARNSDORF

U firmy, úřadu nebo jiné instituce uvádějte nejprve její přesný název, v dalších údajích pak označení příslušného oddělení či jméno pracovníka, k jehož rukám chcete dopis adresovat. Místní údaje se řídí stejnými zásadami jako v předchozím případě.

Vzor adresy právnické osoby:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Sekce kabinetu ministra
K rukám Dr. Ing. Luboše Sychry
Karmelitská 529/7
118 00  PRAHA 1

Jak napsat žádost? Podívejte se na 8 detailů, které možná zanedbáváte

Zahraniční adresy je nutné psát v originálním tvaru

Při psaní dopisů do zahraničí je nutné se řídit originálními zvyklostmi příslušné země. Určení místa a země adresáta musí být přitom vždy napsáno latinkou, a to i v případě, že se v cílovém státu používá jiné úřední písmo.

Označení země je dobré psát na obálku v celosvětově rozšířeném jazyce – nejlepší volbou je angličtina.

Vzor zahraniční adresy:

Embassy of the Czech Republic
26 – 30 Kensington Palace Gardens
London  W8 4QY
GREAT BRITAIN

Ve stejné podobě jako na obálce se adresy píší také v hlavičce úředních dopisů nebo v samotném textu. Jako součást textu se adresa píše do jednoho řádku a jednotlivé údaje se odlišují čárkami. Ve výčtu několika adres oddělujeme jednotlivé příjemce středníkem.3 Komentáře Jak správně napsat adresu na dopis? Myslete na každý detail

  1. Děkuji za informaci. Nedávno jsem posílala balíček do Anglie, doporučeně a nedošel na místo určení. Po 5 týdnech mi přišel zpět do ČR. Opravdu nechápu, co jsem napsala v adrese špatně. Možná jsem napsala jen GREAT BRITAIN a tak bych ještě doporučila U.K.
    Pěkné dny. Z.

  2. Děkuju za informace ,ale zajímalo by mě jak mám poslat dopis do Německa pro jednu dívku a jestli bych to mohl napsat česky

  3. Dobrý den, jak mám napsat adresu pro Katastrální úřad, když je dlouhý název města. Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, mohu to rozdělit? Děkuji

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..