Menu
StudentMag
Studium

Jak si vybrat jazykový kurz? Máme pro vás 5 tipů, s nimiž se nespletete

Redakce

Redakce

8. 5. 2018

Prázdniny jsou pro zlepšení jazykových dovedností jako stvořené. Chcete-li v září překvapit spolužáky plynulou angličtinou nebo znalostí nového cizího jazyka, zkuste se v létě přihlásit na jazykový kurz. Přinášíme pět tipů, na co se při výběru zaměřit.

Hned ze začátku si ujasněte, co od jazykového kurzu očekáváte. Potřebujete si upevnit a rozšířit vaše současné znalosti, protože maturita ze školy nedávno vyprovodila poslední ročník před vámi? Bojujete s gramatikou, nebo jste nad ní naopak už dávno zvítězili a chystáte se skládat mezinárodní jazykovou zkoušku? Potřebujete se rozmluvit nebo se jen chcete v jazyce posunout o kousek dál? Zvažte, co vás k výběru kurzu nejvíc motivuje.

Obecný či specializovaný jazykový kurz

Jazykové školy zpravidla nabízejí více typů kurzů. Obecné kurzy jsou zaměřené na rozvoj slovní zásoby, gramatiku a konverzační dovednosti, přihlásit se do nich obvykle můžete i jako úplný začátečník. Běžné jsou také kurzy, které se věnují výhradně konverzaci nebo gramatice, dále kurzy obchodního jazyka, přípravné kurzy k maturitě a mezinárodním jazykovým zkouškám. Zde se ovšem očekává, že jste již dosáhli určité jazykové úrovně.

Otestujte si vaši jazykovou úroveň

Než se přihlásíte do konkrétního kurzu, jazyková škola by vám měla poskytnout rozřazovací test, díky němuž zjistíte svoji jazykovou úroveň. S jistotou si tak budete moci vybrat kurz, který vám padne na míru a nebude pro vás příliš jednoduchý či naopak obtížný. Rozřazovací testy najděte buď na webových stránkách školy, nebo o ně školu požádejte na kontaktní adrese.

Zvolte si vhodnou intenzitu výuky jazyka

Rozmyslete si, kolik času chcete studiu jazyka věnovat. Zvažte přitom, jestli si potřebujete jazykové dovednosti vylepšit v krátkém čase, nebo naopak v dlouhodobém horizontu.

Chcete-li udělat v jazyce výraznější pokrok ještě do konce prázdnin, přihlaste se na intenzivní letní kurz. Pokud raději vstřebáváte vědomosti pozvolna, budou pro vás vhodnější semestrální nebo roční kurzy. Ty začínají obvykle v září nebo v říjnu a bývají rozděleny do 90minutových bloků, které se konají jednou či dvakrát týdně.

Porovnejte cenové nabídky jazykových škol

S ohledem na studentskou peněženku hraje cena důležitou roli, nenechte se jí ale zmást. Porovnávejte nejen ceny jednotlivých kurzů, ale také rozsah výuky, kterého se vám za určitý peníz dostane. Na první pohled se sice může zdát, že jeden kurz je levnější než druhý, ale když se na nabídku podíváte podrobněji, zjistíte, že kurz dražší o několik stovek může trvat podstatně déle než ten zdánlivě levnější.

Zkušenosti přátel prozradí víc než internet

Prezentace jazykové školy na internetu může vypadat zajímavě, nicméně zkušenosti studentů vám o stylu a úrovni výuky prozradí nejvíc. Zeptejte se přátel a známých, zdali v poslední době nechodili do jazykovky ve vašem okolí a jak se jim kurz zamlouval. Některé jazykové školy nabízejí také ukázkové hodiny zdarma, při nichž zjistíte, co vás při výuce čeká, a poznáte i některé lektory.

Výhodou jazykových škol je možnost navštěvovat kurzy vedené rodilými mluvčími. Hledáte-li však odborně zaměřený kurz související s vaším studijním oborem, v jazykové škole většinou neuspějete. Po takovém se poohlédněte přímo na fakultě, kde studujete. Ať už se ale rozhodnete pro jakoukoli formu výuky, vězte, že při troše píle na sebe úspěch nenechá dlouho čekat!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak si vybrat jazykový kurz? Máme pro vás 5 tipů, s nimiž se nespletete