Menu
StudentMag
Studium

Prázdninový samouk. Víme, jak při samostudiu neztratit motivaci

Každý máme něco, co bychom se rádi naučili. Nový cizí jazyk, programovací jazyk, hra na hudební nástroj. Už jste si tisíckrát řekli, že se vrhnete do samostudia, ale nikdy jste nezměnili slova v činy? Podívejte se, jak konečně nad samostudiem vyzrát.

Najděte si silnou motivaci

Pokud se chcete naučit například nový cizí jazyk jen proto, že jste se včera seznámili s někým, kdo oním jazykem plynně mluví, a zdálo se vám to cool, nejspíš daleko nedojdete. Taková motivace stačit nebude. Většinou je třeba „závažnější“ důvod: tato jazyková oblast produkuje dobré knihy či filmy, její kultura a zvyky jsou vám sympatické a rádi byste se tam někdy vydali podívat.

Vytvořte si své vlastní učební materiály

Různé zápisky a výpisky nejsou užitečné jen při školních zkouškách. Hodit se budou i při samostudiu. Zapisujte si nové poznatky z učebnic či příruček do sešitu, vypisujte si podstatné a užitečné věci i zajímavosti. Přehledné výpisky se vám budou hodit, až si budete chtít zopakovat látku ze starších lekcí.

Učte se pravidelně a co nejčastěji

Chcete-li se skutečně něco naučit, stanovte si pevný rozvrh, který budete schopni dodržovat. Najděte si čas na studium nových věcí i na opakování. To zvládnete i na cestách na brigádu nebo za přáteli. Vezměte si s sebou své výpisky a opakujte si v MHD. Důležité je nevyjít ze cviku a být v kontaktu s učivem co nejčastěji.

Nebuďte v tom sami

Není nad to, když se můžete učit s někým. Kamarád se vám nebude hodit jen při cizojazyčných konverzacích. Ať už se učíte cokoli, velmi vám prospěje, když si látku budete moci zopakovat a zkonzultovat s někým jiným. To, o čem budete diskutovat společně, si totiž také lépe zapamatujete.

Nebuďte perfekcionisté

Nemusíte umět všechno jako profík. Jemné detaily, jež si jako samouk nejste s to zcela osvojit, vyladíte až praxí. U jazyků je nejdůležitější se domluvit; teprve pak mohou přijít na řadu gramatické výjimky a stylistické nuance.

Myslete na odměnu

Jistě, nejste přece pes, aby bylo třeba vás po každém povedeném kousku drbat za ušima. Ale takový odměnový program vás dokáže skvěle motivovat. Je jen na vás, jestli si po další zvládnuté lekci koupíte tabulku čokolády, knihu, nebo se podíváte na seriál. Důležité je vědět, že dokud se něco nového nenaučíte, nemáte na odměnu nárok. Zkuste na sebe být tvrdí!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Prázdninový samouk. Víme, jak při samostudiu neztratit motivaci