Menu
StudentMag
Studium

Jak si udržet status studenta po maturitě? Vysoká není jediná volba

Adéla Lišková

Adéla Lišková

12. 7. 2016

Být studentem, alespoň co se týče formálního hlediska, je výhodné z řady důvodů, a tak není divu, že jím mnozí chtějí zůstat co nejdéle. Jak si udržet status studenta nejčastěji řeší zejména čerství absolventi středních škol, co se nedostali na VŠ, ale také neúspěšní vysokoškolští studenti. Jaké mají možnosti?

Status studenta a jeho výhody

Studenti mají zpravidla nárok na zlevněné jízdné, zvýhodněné vstupy na různé akce a na řadu dalších studentských slev. K nejvýznamnějším výhodám, které nám status studenta poskytuje, ovšem patří pozice státního pojištěnce v systému povinného zdravotního pojištění, a rovněž úlevy v oblasti sociálního pojištění a placení daní, dále pak nárok na vybrané sociální dávky.

Kdo má status studenta

Statutem studenta disponují všechny osoby, které studují vysokou školu – nezávisle na tom, zda jde o klasické prezenční, tedy denní studium, anebo kombinované (dálkové) či jiné studium. U studia středních a vyšších odborných škol v rámci jiné formy než prezenční platí omezení výdělkem – pokud dosáhnete výdělku zakládajícího účast na nemocenském pojištění, přicházíte o status studenta.

Kdo ztrácí status studenta

Status studenta dále pozbýváte úspěšným absolvováním školy, respektive disponujete jím pouze do konce semestru (u střední školy akademického roku), ve kterém jste studium ukončili – pokud tedy studium dokončíte v červnu, studentské výhody můžete standardně užívat až do konce srpna. V případě zanechání, přerušení nebo vyloučení se studia přestáváte být studentem okamžitě, respektive v den doručení rozhodnutí.

Jak si udržet status studenta

S hrozbou ztráty statutu studenta se tedy nejčastěji potýkají čerství maturanti, kteří se nedostali na vysněnou vysokou školu, či neúspěšní vysokoškolští studenti. Řešením může být studium některé z vyšších odborných škol (VOŠ), kde bývají nároky obecně nižší – zde se přihlášky podávají obvykle do konce srpna a většinu lze studovat i kombinovanou formou.

Jak si udržet status studenta – studium jiné VŠ

Možností je také samozřejmě studium jiné vysoké školy. Pro neúspěšné studenty veřejných vysokých škol pak mohou být dobrou alternativou soukromé vysoké školy, které ke studiu často přijímají i v průběhu akademického roku. Například pražská Vysoká škola ekonomie a managementu (VŠEM) pořádá přijímací řízení třikrát ročně.

Na soukromých vysokých školách vám ovšem často nabídnou i individuální řešení – studovat tak můžete začít například i krátce po zahájení akademického roku. Výhodou je rovněž možnost uznání některých předmětů vystudovaných na předchozí škole. A jak si udržet status studenta i bez studia klasické školy?

Jak si udržet status studenta – pomaturitní studium jazyků

Nejběžnějším způsobem, jak si udržet status studenta, pokud jste se po maturitě nedostali na vysokou školu, je pomaturitní studium jazyků v jedné z jazykových škol. Pozor si však dejte na podmínky, které jsou v tomto případě pro udržení statusu studenta určeny státem – daná instituce musí mít akreditaci od MŠMT a musí jít o denní studium po dobu celého školního roku, přičemž je nutné ho zahájit nejpozději do konce kalendářního roku po vykonání maturitní zkoušky. V případě jiné formy jazykového kurzu o status studenta bohužel přicházíte.

Ohodnoťte tento článek:
2
Právě čtete

Jak si udržet status studenta po maturitě? Vysoká není jediná volba