Menu
StudentMag
Studentské finance

Jak si na VŠ vystačit s kapesným? Podívejte se na 5 osvědčených tipů

Redakce

Redakce

8. 10. 2014

Na začátku týdne euforie ze zrovna nabytého kapesného a na jeho konci zbývá sotva na rohlík. Jak to udělat, aby vám vyšly finance jak na učebnice a školní potřeby, tak na zpestření dne oblíbenou kávu v kelímku, posezení se spolužáky, nebo třeba i na lekci cvičení?

1. Určete si priority

Kapesné nás učí, jak pracovat s určitým objemem peněz a marnivě neutrácet. Aby se tak nestávalo, je důležité určit si priority. Tedy prvotně si určit ke koupení to, co skutečně potřebujete, a to, co může počkat na další týden. Musíme si zkrátka uvědomit, co je důležitější a co má přednost.

Během školního roku si stanovte pomyslný žebříček všeho, co si nejen musíte, ale i chcete koupit, a poté podle něj postupujte.

2. Využívejte ISIC a jiných studentských slev

Na ISIC kartu můžete získat řadu slev nejen do obchodů, ale i na služby a do restaurací. Naleznete je na internetových stránkách nebo se ptejte přímo na pokladnách.
Stejně tak se ptejte i na slevy pro studenty. Ne vždy platí, že vám bude sleva automaticky nabídnuta. Můžete tak značně ušetřit a zároveň se pobavit a nakoupit nejen věci do školy.

3. Nebojte se menzy

Menzy sice nejsou přepychovou pětihvězdičkovou restaurací, nejsou však ani nezdravým a drahým rychlým občerstvením. Za okamžik můžete dostat porci teplého a vyváženého oběda. Pořádně se tedy najíte a nemusíte utratit ani 40 korun.

Pokud trávíte ve škole celé dny, je to ideální forma stravování. Navíc máte výběr z více jídel a pro studenty ubytované na kolejích jsou dostupné i snídaně a večeře. Kuchařky myslí také na zdraví studentů, a proto se v nabídce objevují dietní, bezlepková i vegetariánská jídla.

4. Nekupujte vše super nové a super značkové

Ke studiu je mnohdy zapotřebí velké množství učebnic a materiálů. Je však zbytečné utíkat hned po obdržení seznamu do nejdražšího knihkupectví. Starší a již používané učebnice často rozprodávají studenti z vyšších ročníků, nebo se dají sehnat v různých antikvariátech. Účinný je v tomto směru i internet, kde se dají již nahrané materiály stáhnout.

Stejně tak je to s pomůckami. Pokud to skutečně nepotřebujete, nekupujte drahá značková pera, když vám k psaní poznámek stačí obyčejná propiska. Na vysoké škole jsou beztak podstatnější vaše znalosti a schopnosti.

5. Nenavštěvujte kavárnu 10x denně

Každý si rád v klidu posedí v kavárně nad voňavým nápojem. Peněženka se ale rychle provětrá, když si chodíte posedět po každé přednášce. Nemůžete-li se bez dávky kofeinu soustředit, uvařte si kávu ráno doma. Investice do jedné termosky se vám vrátí. A pokud zbožňujete kavárenské prostředí, dejte si práci s tím, najít levnější, ale stejně kvalitní kavárnu, kam si půjdete jednou denně udělat radost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak si na VŠ vystačit s kapesným? Podívejte se na 5 osvědčených tipů