Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Jak se připravit na testy z OSP? Přečtěte si 5 užitečných rad

Lukáš Houdek

Lukáš Houdek

22. 4. 2015

Testy společnosti SCIO pro uchazeče na vysoké školy se překlenuly do své druhé poloviny, zbývají ještě dva termíny – 8. a 30. května. Úlohy hodnotí především dovednostní postupy řešení úloh, a tak je vhodné se blíže seznámit s tím, jak se na ně připravit.

1. Zjistěte si dost informací

Obecné studijní předpoklady nejsou klasickým testem, kdy se naučíte letopočty či vzorečky, které jen reprodukujete. Zde musíte zapojit mnohem více. Zjistěte si proto přesnou strukturu zadání.

Především byste měli vědět, co čekat od jednotlivých oddílů. Úlohy se typově v zásadě neliší, a tak vám tento předběžný rámec pomůže.

5 aktivit, díky nimž si zlepšíte angličtinu (a nezbankrotujete při tom)

2. Nevěřte všemu, co je na internetu

Řada společností nabízí, že vás k testům OSP připraví. Nelze paušalizovat, ale nepodlehněte hned prvnímu dojmu. Společnost SCIO nabízí buď vlastní přípravné kurzy, nebo vydává cvičebnice, v nichž můžete dobře trénovat. Využijte proto spíše tyto možnosti.

3. Připravte si taktiku

Když už víte, co se v OSP může objevit, ujasněte si, co vám dělá největší potíže a v čem naopak vynikáte. Nemá smysl se hned na začátku stresovat úlohou, se kterou si nevíte příliš rady, a to zejména, když za špatnou odpověď ztratíte body.

10 vychytaných tipů, jak se donutit jít do školy dnes, zítra i pozítří

V přípravných testech začněte svými silnými stránkami, čímž si výrazně ulehčíte časově i psychicky.

4. Stanovte si cíl

Testy OSP vycházejí ze studentských dovedností, které je třeba porovnávat za účelem přijetí na školu. Ujasněte si proto, jaké úrovně potřebujete dosáhnout. SCIO výsledky vyjadřuje v takzvaných percentilech – jde o procentuální podíl lidí, kteří v dané oblasti dopadli hůře než vy.

Potřebujete-li například percentil kolem 70, ale výsledek vám v přípravách podle zadání z minulých let vychází hůře, víte, že musíte ještě přidat.

5. Rezerva se vyplatí

Je to rada pro jakoukoliv přípravu. Asi nejvíce potřebná a zcela určitě často zanedbávaná. Když se snažíte v učení postupovat v nějakých krocích po delším časovém období, naplánujte si alespoň jeden den rezervy. Uvidíte sami, že se bude hodit, až se v některých oddílech zaseknete.

Ohodnoťte tento článek:
2,3
Právě čtete

Jak se připravit na testy z OSP? Přečtěte si 5 užitečných rad