Menu
StudentMag
Studentský život

Jak se naučit mluvit pomalu? Vyvarujte se zbytečným trapasům

Adéla Lišková

Adéla Lišková

7. 7. 2016

Mluvení je sice naprosto běžná věc, ovšem umět dobře mluvit, to je oříšek pro mnoho lidí. Slyšíte často od vašeho okolí, že mluvíte příliš rychle a oni vás nestíhají? I to se dá napravit. Jak se naučit dobře mluvit a jak se naučit mluvit pomalu?

Muži prý denně řeknou až 4 tisíce slov, ženy potom až jednou tolik. Mluvit musíme prakticky neustále a s mnoha různými lidmi, ať už jsme v práci, ve škole nebo jdeme třeba nakoupit. Mohlo by se nám tedy zdát, že to zvládáme zcela s přehledem. Jenže občas se ocitneme v situaci, kdy velmi záleží na tom, co a hlavně jak řekneme. A my nevíme, co si počít.

Proč umět dobře mluvit

Takovou situací může být například pracovní pohovor. I když personalistovi na stole leží vás životopis, váš úspěch do značné míry závisí nejen na tom, co řeknete, ale také na tom, jak bude váš ústní projev působit. Svým ústním projevem totiž prezentujete – a prodáváte – sami sebe.

Jak dobře mluvit

I když se to zdá jako maličkost, umění dobře mluvit je v profesním životě důležitou dovedností. Měli byste se držet zejména těchto pravidel: mluvte nahlas a pomalu a samozřejmě zřetelně, jasně a srozumitelně. Jestliže mluvíte příliš potichu, vypadá to, že si nevěříte. Pokud mluvíte příliš rychle, nemusí vám okolí zcela rozumět a stíhat sledovat vaše myšlenkové pochody. Navíc to mnohdy působí nervózně.

Jak mluvit pomalu

A nervozita je skutečně hlavním důvodem, proč lidé mluví příliš rychle. Většinou si to ani neuvědomují, nicméně podvědomě je žene touha mít svůj výstup co nejrychleji za sebou. Tréma řečníka také bývá spojena se strachem z toho, že na něco důležité zapomene, proto se vše snaží vychrlit najednou.

Často rovněž úplně nevíme, co vlastně chceme říct, případně toho chceme říct příliš mnoho, a tak plácáme jak se říká páté přes deváté a snažíme se to zamaskovat bleskovou rychlostí projevu. Naučit se mluvit pomalu tedy znamená poprat se s nervozitou.

Jak se naučit mluvit pomalu – osnova

Jak mluvit pomalu? Univerzální rada: dříve myslete, než mluvte – tedy ještě předtím, než promluvíte, rozmyslete si, co vlastně chcete říct. Pokud víte, že budete mluvit na veřejnosti, využijte toho a připravte si osnovu – pokud je to vhodné, nejlépe na papír. Při přípravě vám pomůže, pokud si řeč cvičně nahrajete na diktafon – jednoduše tak rozeznáte problematická místa.

Strukturovat si projev pomocí osnovy se vyplatí jak při delších projevech na veřejnosti, tak i v běžnějších situacích. Pokud se například chystáte na pracovní poradu, sepište si seznam věcí, ke kterým se chcete vyjádřit. Snažte si vše připravit co nejjednodušší – určitě se neučte nazpaměť nějaké dlouhé a složité věty – byli byste pak akorát nervózní z toho, že to zapomenete nebo spletete. Postačí seznam bodů – pokud víte, o čem mluvíte, dvě či tři slova vám vše důležité připomenou.

Jak správně mluvit – pravidelné dýchání

Pomyslnou osnovu či seznam bodů si pak vytvářejte i v duchu před kratším projevem či promluvou. Pokud chcete na někoho reagovat, anebo se vás někdo na něco zeptá, nesnažte se za každou cenu o co nejrychlejší reakci. Nadechněte se a v pár vteřinách si uvědomte, co chcete říct, a až poté mluvte.

Správné dýchání je ostatně nezbytným předpokladem správného mluvení. Pokud se naučíte pravidelně a zhluboka dýchat, pomůže vám to zahnat nervozitu a soustředit se na to, co říkáte, tím pádem automaticky budete mluvit přiměřeným tempem.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak se naučit mluvit pomalu? Vyvarujte se zbytečným trapasům