Menu
StudentMag
Studentský život

Jak se naučit logicky myslet? Tipy na nejlepší procvičováky

Klára Hyláková

Klára Hyláková

11. 2. 2017

Logické myšlení před emotivním rozhodováním. Právě to by se většina z nás ráda naučila. Logika je velmi dobře využitelná nejen během studií, při práci nebo různých profesních jednáních. Logického myšlení je potřeba i v běžném životě, při interpersonální komunikaci a pro nastolení dobrých vztahů, a to jak s přáteli, rodinou nebo partnery.

My jsme se dnes podívali na některé tipy, jak logiku vybrousit do opravdové dokonalosti. Vezměte si některé rady k srdci a využijte je třeba hned dnes.

Jak se naučit logicky myslet? Trénujte mozek!

Mozek se dá, stejně jako ostatní části těla, celkem dobře vytrénovat. Zkuste si tedy každý den vylepšit vaší mozkovou kapacitu malými krůčky, které vedou k dobrému logickému myšlení.

A jak na to?

  • paměť – často se o někom říká, že je hlava děravá. Být tomu tak ovšem rozhodně nemusí. Zkuste menší úkoly, jako například zapamatování si nákupního seznamu, oblíbeného citátu nebo hlavního města oblíbených destinací.
  • všímejte si detailů – počítáte schody? Hledáte chyby v textu? Nebo vás napadlo, proč má váš přítel jiné hodinky? Jsou to jen malé detaily, které vám ale mohou pomoci vytrénovat mozek.
  • zkuste hádanky, křížovky nebo sudoku – uvidíte, že jako například u sportu, vám vyplnění sudoku půjde mnohem lépe za týden, než dnes. A to je jeden ze znaků dobře trénované paměti.
  • naučte se něco nového – malování, hudební nástroj nebo nový jazyk – i to vám může pomoci k logickému myšlení.

Ovládejte své myšlenky

Vaše myšlení je často prostor, kde se tvoří vykonstruované situace, přehnané soudy nebo neexistující křivdy. Právě zde byste také měli začít, abyste ovládli emoce a dali více prostor logice. Na co byste se měli zaměřit?

  • socializace – zkuste se více socializovat, být více s lidmi a více komunikovat.
  • nevytvářejte negativní scénáře – šéf vám vytkl pracovní úkol? Ve vaší mysli už běží scénář, jak vám zítra dá výpověď nebo vás minimálně přeřadí na nižší pozici. Toto myšlení ale neni zdravé a prospěšné. Zkuste všechny negativní poznámky brát jako konstruktivní kritiku a raději si z ní s úsměvem vezměte všechny relevantní body.
  • nesuďte – někdo na ulici se na vás zamračil nebo vás prodavač nepozdravil. Vy si ihned říkáte, že je hloupý a že vás nemá rád, protože máte právě tohle tričko nebo účes. Skutečnost je ovšem taková, že nikdy nevíte, co se těm druhým honí v mysli. Jejich reakce tak nemusí být nijak vázána na vaší osobu.
  • neponižujte sami sebe – všichni víme, že nejvíce ponížit se umíme právě my sami. Zahoďte negativní postoj a neshazujte se tolik. Zaměřte se na vaše pozitivní vlastnosti, dosavadní úspěchy a vše dobré.

Jak své logické myšlení prosazujete právě vy? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Jak se naučit logicky myslet? Tipy na nejlepší procvičováky