Menu
StudentMag
Cizí jazyk

Jak se naučit esperanto. Zařaďte se mezi 2 miliony jeho uživatelů

Klára Hyláková

Klára Hyláková

24. 7. 2018

Chcete své jazykové znalosti rozšířit ještě o jednu mezinárodní řeč? A co takhle esperanto? Podívejte se na tipy, jak se tento jazyk rychle a efektivně naučit.

Esperanto je uměle vytvořený mezinárodní jazyk z konce 19. století, který má za cíl šířit myšlenku jednoho mezinárodního jazyku, který by byl používán napříč různými národnostmi a kontinenty. Založil ho polský lékař a nyní jej údajně ovládají až 2 miliony lidí.

Velkou výhodou je i to, že esperanto, jakožto umělý jazyk, není svázán přehnanými gramatickými jevy, výjimkami a podobně. Princip gramatiky vychází spíše ze slovanských jazyků, slovíčka jsou inspirována hlavně západoevropskými jazyky. I fonetika by měla být snazší než u jiných jazyků a uplatňuje se zde pravidlo „piš, jak slyšíš“. Jak se tedy esperanto naučit?

Samostudium s učebnicí

Jako u ostatních jazyků, i u esperanta se můžete vrhnout na samostudium s učebnicí. Ty jsou k dostání ve vybraných knihkupectvích a hlavně potom také na internetu. Učebnice vás provede základy, vysvětlí gramatiku a doplní slovíčka. Bude ovšem nutná dávka sebekontroly a kázně, abyste si k učebnici opravdu sedli a začali se učit!

5 rad jak se naučit cizí jazyk od lidí, co mluví více jak 4 jazyky

Online kurzy a aplikace

Jedna z nejznámějších jazykových aplikací na světě Duolingo kromě kurzů angličtiny, španělštiny, němčiny, francouzštiny a jiných, nabízí také lekce esperanta. Údajně stačí i 5 minut denně, abyste se esperantsky naučili. Nejlepší je, že aplikace je zdarma a začít můžete v podstatě ihned.

K esperanštině jsou i online kurzy, ty ovšem najdete spíše v angličtině. Předpokladem tak bude již určitá znalost jednoho ze světových jazyků, abyste vysvětlivky a principy esperanta správně pochopili.

Jazykové pobyty

Na území Česka i Slovenska se pořádají jazykové pobyty, během kterých se můžete naučit esperanto od základů nebo si prohloubit své znalosti. Tyto kurzy bývají většinou šestidenní a víc o nich se můžete dozvědět na této webové stránce.

Přinášíme 14 tipů, jak se obklopit cizím jazykem, když nemáte na letenku

Docházkové jazykové kurzy

V rámci škol či jazykových klubů se také pořádají jazykové kurzy. Jelikož ovšem poptávka není úplně vysoká, nemůžeme zaručit, že každý semestr bude tento kurz otevřen. Podívejte se tedy ve svém okolí, zda se náhodou právě teď tato řeč nevyučuje.

Pokud se chcete o esperantu dozvědět více, určitě doporučujeme návštěvu této stránky, na které se dozvíte další užitečné podrobnosti.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jak se naučit esperanto. Zařaďte se mezi 2 miliony jeho uživatelů