Menu
StudentMag
Studium

Jak se dostat na Yale? Čekají vás přijímací testy a esej!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

1. 5. 2017

Spolu s Harvard University a University of Cambridge patří Yale University k trojici univerzit, které jsou považovány za nejprestižnější na světě. Co udělat proto, abyste se jednou mohli chlubit diplomem právě z ní?

Yaleova univerzita

Yale University nebo česky Yaleova univerzita se nachází v městě New Heaven v americkém státě Connecticut. Jde o prestižní soukromou univerzitu, která patří k nejznámějším v USA a vlastně i na celém světě. Proto není divu, že dostat se tam není žádná procházka růžovou zahradou, ale pěkná dřina. A čím dříve s ní začnete, tím lépe.

Angličtina je základ

Na Yale samozřejmě probíhá drtivá většina výuky v angličtině; uchazeči, jejich mateřským jazykem je právě ona tak mají obrovskou výhodu. To však neznamená, že byste to měli vzdát, ale naopak snažit se jim co nejvíce přiblížit. Jestli je úroveň vaší angličtiny na studium Yale dostačující, budete muset prokázat jazykovou zkouškou TOEFL/IELTS.

Střední škola

Yale hledá výjimečné studenty, proto se univerzita zajímá o to, co jste dělali na střední škole. Nejde přitom jenom o známky, ale také o skladbu předmětů a další aktivity, například soutěže a olympiády. Rovněž vyžaduje doporučení minimálně od dvou učitelů.

Příjímací testy

Ačkoliv vaše vysvědčení jsou důležitá, je jasné že jej nelze srovnávat napříč všemi uchazeči. Důležitější tak je, jak napíšete příjímací testy. Máte na výběr mezi SAT a ACT. Jde o něco podobného jako naše SCIO testy, které jsou jimi ostatně inspirované. V USA je jim přikládána velká váha, ve výběrovém řízení je používá 95 % vysokých škol.

Fulbrightova komise

Jak se připravit na tyto testy? Nejlepším řešením je zajít do pražské pobočky Fullbrightovy komise. Jde o mezinárodní instituci, která pomáhá studentům, kteří chtějí studovat v USA. Zde si můžete půjčit učebnice pro přípravu k příjímacím testům, které byste u nás jinde těžko sehnali.

Fullbrigtova komise vám však může užitečná i v mnoha dalších ohledech. Můžete přes ní například žádat o stipendium, anebo se o poradit o výběru vysoké školy či oboru.

Eseje

Součástí přijímacího řízení je i esej(e). Zadání se odvíjí od toho, na co přesně hlásíte, obecně lze ale říci, že jde o to, ukázat jim kdo jste – vaše zájmy, schopnosti, úspěchy a především motivace ke studiu. V textu je zároveň musíte přesvědčit, proč by měli vzít právě vás.

Hlavně včas!

Na většinu amerických univerzit se přihlášky podávají  na začátku maturitního ročníku – na Yale je to do konce prosince. S přihláškou posíláte i doporučení, takže vybrané učitele byste měli oslovit ideálně už v září. Do maturitního ročníku byste tak měli vstupovat už rozhodnutí podat přihlášku a informovaní o všem, co vás čeká a co je potřeba.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Právě čtete

Jak se dostat na Yale? Čekají vás přijímací testy a esej!