Menu
StudentMag
Studium

Jak se dostat na FAMU? Prvním krokem jsou autorská díla

Adéla Lišková

Adéla Lišková

9. 3. 2016

Televize a filmy jsou nedílnou součástí života většiny z nás. Co když se však na obsah nechcete jen dívat, ale sami ho vytvářet? Poradíme vám, co udělat proto, abyste se dostali na FAMU!

Filmová a televizní fakulta AMU

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze nabízí vysokoškolské vzdělání pokrývající široké spektrum oblastí televizní a filmové tvorby. K bakalářskému studiu FAMU každý rok přijímá maximálně 72 uchazečů, a to do studijního programu k bakalářskému studiu ve studijním programu Filmové, televizní a fotografické umění a nová média. Hlásí se jich však skoro desetkrát tolik.

Co lze studovat na FAMU

Studijní program k bakalářskému studiu ve studijním programu Filmové, televizní a fotografické umění a nová média nabízí 11 oborů, z nichž je naprostá většina zajišťována samostatnou katedrou. Můžete studovat animovanou tvorbu, audiovizuální tvorbu, dokumentární tvorbu, fotografii, kameru, produkci, režii, scenáristiku a dramaturgii, střihovou skladbu, zvukovou skladbu či kino a digitální media.

Co musíte udělat

Abyste se dostali na školu, především musíte podat přihlášku. Pozor však na, u uměleckých škol častý, brzký deadline – u FAMU je to 23. listopadu. S vaší uměleckou tvorbou však budete muset začít pravděpodobně ještě dlouho předtím; 1. prosince je totiž další deadline – odevzdání povinných prací.

Povinné práce

Co jsou to povinné práce? Nefunguje to tak, že všechno se naučíte až ve škole. FAMU se označuje za výběrovou školu a taky si vybírá. Abyste ji mohli studovat, musíte nejprve dokázat, že máte talent. A k tomu jsou právě povinné práce – vaše dosavadní autorská díla, která jsou důležitou součástí výběrového řízení.

Zadání povinných prací se odvíjí podle oboru, na který se hlásíte. Obecně lze říct, že jde přímo o několik autorských děl, eventuálně návrh konceptu, a dále esej či rozbor nějakého díla. Většinou je zde i seznam přečtené literatury se vztahem k oboru, eventuálně seznam děl, která považujete v rámci oboru za důležitá. Dále posíláte svůj životopis a fotografii.

Co vás čeká v dalších kolech

Pokud budete patřit mezi ty šťastlivce, kteří svými pracemi zabodují, čeká na vás 2. kolo výběrového řízení, kde musíte nejen prokázat znalosti a přehled v daném oboru, ale také určité schopnosti – například u animované tvorby budete muset něco nakreslit, u režie zase rozebrat nějaký film.

Ke zvládnutí 2. kola vám pomůže prostudování doporučené literatury, jejíž seznam najdete na stránkách jednotlivých kateder. Úspěšné čeká ve 3. kole nejprve pohovor, kde musí prokázat zejména svou motivaci ke studiu. Výběrové řízení je zakončeno praktickým úkolem.

Ohodnoťte tento článek:
4,5
Právě čtete

Jak se dostat na FAMU? Prvním krokem jsou autorská díla