Menu
StudentMag
Studium

Jak se dostat na DAMU? Bez tvrdé přípravy to nepůjde

Adéla Lišková

Adéla Lišková

7. 3. 2016

Být hercem z povolání je snem spousty mladých lidí. A cesta k jeho splnění může vést právě přes Divadelní fakultu Akademie múzických umění. Jak se tam ale dostat?

Hladový jako herec

Ještě než se rozhodnete, že se stanete hercem, měli byste zvážit všechna pro a proti. Toto povolání většině lidí asociuje hlavně dvě slova – sláva a peníze. Ale nemusí to tak být.

V tomto oboru nemáte nic jisté – ani slávu, ani peníze. Musíte být dobří a vytrvalí. A někdy taky potřebujete trochu štěstí. Nebojíte se? Tak vzhůru na DAMU!

Příjímací zkoušky na DAMU

Studium herectví na Damu zajišťuje Katedra činoherního divadla. Příjímací zkoušky jsou vyřazovací a skládají se ze tří kol. Vše probíhá během tří týdnů na přelomu ledna a února a každé kolo vždy trvá jeden den.

Pohybová zkouška

U oboru Herectví činoherního divadla se 1. kolo přijímaček skládá z dopolední pohybové a odpolední herecké zkoušky. Pohybová zkouška probíhá skupinově a před komisí, která bude zkoušet, jak se umíte pohybovat a zda cítíte rytmus. Vydupe či zatleská třeba nějaký tón a vy ho budete muset zopakovat. To není tak jednoduché jak to vypadá; pořádně si to tedy procvičte. To samé s pohyby – budete muset zopakovat přesnou choreografii, kterou některý z členů komise předvede. Kroky vpřed, kroky vzad a třeba i potlesky.

Dále může chtít předvést například pohyb nějakého zvířete či zobrazit nějakou situaci. Jakou, to vám dopředu nikdo neřekne, ale i tak se můžete připravit třeba tím, že poprosíte kamaráda, aby vám pár podobných úkolů zadal. Může vás potkat i zdánlivě jednoduchý úkol – předvedení obyčejné chůze.

Herecká zkouška

Na hereckou zkoušku se budete muset připravit o něco důkladněji. Musíte mát připraveny tři monology z děl dramatiků, tři písně (jedna musí být lidová) a dvě básně. Komise si následně vybere z každého oddílu, kterou předvedete.

Jak díla vybrat?

Je jasné, že je musíte dobře znát. A že to musí být zajímavé. Ale už od začátku – pokud budete komisi nudit, klidně vás přeruší. Básně a písně vyberte takové, kterých byste klidně mohli být autorem – váš projev musí působit přirozeně. Ideální je, pokud text zrovna vyjadřuje vaše duševní rozpoložení. Ať už se jedná o radost ze života či nešťastnou lásku.

Co se týče monologu, je to podobné. Je dobré vybrat si postavu, kterou byste mohli hrát – je vám blízká věkem, náturou či domnělou podobou. Myslete na to, že text budete přednášet vytržený z kontextu – musí do určité míry dávat smysl sám o sobě. Při zkoušení se zkuste zamyslet, jakou emoci chtěl autor vyjádřit, a té přizpůsobte svůj hlas.

Znalostní test

2. kolo začíná písemným testem z kulturních znalostí, přičemž je dán důraz na divadlo, hudbu, literaturu a výtvarné umění. Zde musíte prokázat svůj zájem o umění a kulturu – znalosti ze školy tak rozhodně stačit nebudou, musíte studovat nad rámec. Důležité je také sledovat dění kolem sebe – často se objevují otázky na aktuální události z oblasti kultury.

Pohyb, zpěv a herectví

V 2. kole vás dále čekají zkoušky z pohybu, hlasu a zpěvu. Odpoledne pak probíhá další herecká zkouška z připravených monologů, případně dalších zadaných úkolů. A ve 3. kole? Tam už to může být cokoliv. Komise účastníkům zadá individuální úkoly a kolektivní etudy, přičemž poté vybere maximálně 15 šťastných prváků.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Jak se dostat na DAMU? Bez tvrdé přípravy to nepůjde