Menu
StudentMag
Angličtina

Jak se dostat na Cambridge? Chce to skvělé známky a originální motivační dopis!

Adéla Lišková

Adéla Lišková

9. 5. 2018

Cambridgeská univerzita stojí spolu s Oxfordskou univerzitu na špičce žebříčku nejlepších univerzit Spojeného království. Co udělat proto, abyste mohli studovat britskou univerzitu, kterou zná celý svět?

Oxbridge

Univerzity of Cambridge je druhou nejstarší univerzitou v anglicky mluvící částí světa, založena byla už ve 13. století. Starší je jen její největší rivalka – Oxfordská univerzita. Tyto dvě nejselektivnější univerzity Spojeného království jsou souhrnně označovány jako Oxbrigde. Jejich rivalitu dokládá i pravidlo, že pokud se student uchází o místo na jedné univerzitě, v daném akademickém roce se nemůže hlásit na tu druhou.

Studujte angličtinu

Nutným předpokladem pro studium britské univerzity je samozřejmě plynulá znalost angličtiny alespoň v hovorové podobě. Ideální je, pokud už střední školu studujete v angličtině, anebo alespoň chodíte na jazykové gymnázium. Výuka angličtiny je na spoustě našich středních škol na skvělé úrovni, přesto je ale zvažte absolvování části studia střední školy v anglicky mluvící zem či alespoň jazykový pobyt nebo letní brigádu – „na živo“ je to totiž přece jen jiné.

Odborná angličtina je ale také důležitá. Nemusíte být úplný odborník, pokud však víte, co chcete na univerzitě studovat, určitě není na škodu snažit se již od začátku střední školy číst anglické knihy s daným zaměřením.

Podání přihlášky

Jakmile se rozhodnete, že chcete studovat na zahraniční univerzitě (ideálně už ve třetím ročníku střední školy), začněte shánět informace. Tou nejdůležitější zřejmě je zřejmě deadline podání přihlášek – na University of Cambridge je to bývá už kolem 15. října.

Na vysoké školy v UK se přihlášky podávají centrálně prostřednictvím stránky UCAS. Na přihlášku lze uvést až 5 oborů. Za jeden obor se platí 5 liber, za více 15 liber.

Jazyková zkouška a maturita

Uchazeči z jiných než anglicky mluvících zemí musí složit jazykovou zkoušku IELTS, kterou prokáží schopnost studovat v angličtině. Další podmínkou je samozřejmě úspěšné složení maturitní zkoušky. Je také nutné prokázat finanční zajištění, případně si zajistit studentskou půjčku, které Velká Británie poskytuje i zahraničním studentům.

Výběrové řízení

Dobrou zprávou pro jedničkáře je, že pokud složíte maturitní zkoušku s vyznamenáním, budete mít cestu na Cambridge mnohem snazší – na maturitní výsledky zde hodně hledí. Svou váhu má i prospěch za celou střední školu. Dále si musíte sehnat minimálně dva doporučující dopisy, ideálně od akademiků či lidí z oboru.

Neméně důležitý je ovšem motivační dopis, kde musíte nejen dostatečně prokázat svou motivaci ke studiu, ale hlavně zaujmout. Originalita se opravdu cení, můžete uvést například nějaký netradiční koníček, i když třeba úplně nesouvisí se studiem. Můžete také projevit obdiv k některému z tamních známých vyučujících, případně absolventů.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak se dostat na Cambridge? Chce to skvělé známky a originální motivační dopis!