Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak se dostat do armády ČR? Mladý voják musí mít minimálně výuční list

Adéla Lišková

Adéla Lišková

25. 6. 2021

Být vojákem zatoužil být alespoň jednou v životě snad každý muž, většinou ale jde o dětské sny. Pokud však patříte k těm, které touha bránit vlast neopustila, přinášíme vám návod, jak se stát profesionálním vojákem!

Příslušníkem Armády České republiky se může stát každý občan ČR, který splní všechny požadované podmínky. Vojákem se tedy může stát i žena, ovšem jsou na ní kladeny prakticky stejné nároky jako na muže.

Zákonné podmínky

Uchazeči o služební poměr musí splnit následující podmínky, u kterých za žádných okolností nelze udělat výjimku:

  • věk nad 18 let
  • zdravotní způsobilost
  • trestní bezúhonnost
  • kvalifikační předpoklady
  • složení vojenské přísahy

Kvalifikačními předpoklady je míněno, že uchazeč musí mít alespoň výuční list (z jakéhokoliv oboru), přičemž specifické vzdělání poté získá v armádě. Dále platí, že ke dni nástupu dotyčný nesmí být členem žádné politické strany či hnutí ani odborové organizace. Další podmínky se pak odvíjí od konkrétní pozice.

1. Registrace

Prvním krokem je vyplnit on-line registrační formulář. Tím se ještě k ničemu nezavazujete, ovšem v momentě, kdy ho odesíláte, měli byste být už pevně rozhodnutí, že o službu v armádě stojíte. Proto si nejprve pořádně pročtěte tyto stránky, které vytvořila Armáda ČR  přímo pro uchazeče. Následně zde můžete vyplnit onen formulář, kterým se vlastně dostanete do databáze uchazečů.

2. Rekrutační středisko

Při každém náboru jsou požadavky na pozice porovnávány s databází uchazečů. Pokud je splňujete, jste pozvání do rekrutačního střediska. Zde musíte doložit některé osobní dokumenty a následně podáváte žádost o povolání do služebního poměru.

Zejména na pozice, kde je potřeba nějaká vyšší kvalifikace, například vysokoškolské vzdělání v určitém oboru, Armáda ČR vystavuje inzeráty. Alternativně tedy můžete reagovat přímo na některý z nich.

Jak se dostat na Univerzitu obrany? Na vojenské studium potřebujete zkoušku z tělesné zdatnosti

3. Lékařské vyšetření

Po návštěvě rekrutačního střediska musíte podstoupit lékařskou prohlídku ve vojenské nemocnici, kde bude prověřena vaše zdravotní způsobilost. Pokud projdete, následuje další návštěva rekrutačního střediska, kde se vyřídí zbylá potřebná administrativa a zároveň budete zařazeni do výběru.

4. Výběrové řízení a výcvik

Výběr probíhá buď v Praze, anebo v Olomouci na oddělení pro výběr personálu. Čekají vás fyzické testy a profesní pohovor. Vhodní kandidáti následně absolvují tříměsíční vojenský výcvik – tzv. kurz základní přípravy. Ten organizuje Velitelství výcviku Vojenské akademie ve Vyškově.

Ohodnoťte tento článek:
4,2
Právě čtete

Jak se dostat do armády ČR? Mladý voják musí mít minimálně výuční list