Menu
StudentMag
Studium

Jak psát úvod a závěr? Známe 10 tipů, se kterými nešlápnete vedle

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

13. 12. 2017

Pokud právě nepíšete písemnou práci na základní škole, rovnou zapomeňte na formulace jako: „Toto téma jsem si vybral, protože se mi zdálo zajímavé…“ A psát do závěru, že vás práce velmi bavila, se ani nepokoušejte. Jak tedy na to?

Úvod i závěr by měly být od textu zřetelně odděleny, neměly by splývat se statí. Další charakteristiky vašeho úvodu a závěru se budou odvíjet od toho, zda jste na SŠ či na VŠ, a od požadavků vyučujících. My pro vás máme tipy, které by vás měly vést správným směrem.

Jak psát úvod

1. O co půjde?

Zkuste problém, kterým se chystáte zabývat, v úvodu charakterizovat trochu šířeji. O co vlastně jde? Od kdy a kde se s tímto problémem lze setkat? Proč je důležitý? A především: co vlastně budete řešit a na jaké otázky se pokusíte odpovědět?

2. Klíčové pojmy

Pokud vaše práce nevyžaduje, abyste na začátku měli speciální slovníček s klíčovými pojmy, pokuste se jich co nejvíce zmínit už v úvodu a při té příležitosti je i částečně vysvětlit. Samozřejmě ne tak podrobně, aby vám už nic nezbylo do samotné práce. Věnujte se především termínům, které mají v různých kontextech jiný význam, a obratům, jež nemusí být všeobecně známé.

3. Oznamte části práce

Nezapomeňte oznámit, na jaké části jste si práci rozdělili a čemu se v nich budete věnovat. Seminárka tak bude působit mnohem strukturovaněji a promyšleněji.

Má-li vaše práce i praktickou část, zmiňte ji už v úvodu a uveďte, jakým způsobem jste ji provedli. Šlo o anketu mezi lidmi, pokus v laboratoři, rozbor textu?

4. S jakými prameny budete pracovat?

Chcete-li, aby vaše seminárka byla skutečně na úrovni, představte v úvodu i použité prameny, ze kterých jste čerpali. Vysvětlete, proč jste si vybrali právě tyto zdroje a v čem vám při zkoumání problému mohou pomoci.

5. Úvod má sloužit vám

Úvod nepíšete jen proto, abyste text více natáhli. Pokud ho umíte napsat správně, může vám skvěle posloužit. Jak? Tím, že v něm přesně stanovíte, o čem hodláte mluvit a po jakých částech se tomu budete věnovat, se vyhnete odchýlení od tématu.

FOTO: Závěr

Ilustrační foto. Foto: Vendula Pazderová, StudentMag.cz

Jak psát závěr

1. Navažte na úvod

První a nejdůležitější rada: závěr musí navazovat na úvod. Pokud zjistíte, že z konce práce vyplývá závěr, jež nemá s úvodem nic společného, nejspíš jste se při psaní vzdálili od původního tématu. V takovém případě zapátrejte, v kterém bodě se vám psaní vymklo z rukou, a napravte, co se dá.

2. Shrnujte a rekapitulujte

Shrňte, čím jste se zabývali. Rekapitulujte. Připomeňte všechny úsudky, ke kterým jste v průběhu psaní došli. Opět tím navodíte dojem promyšlenosti a strukturovanosti seminárky.

3. Vycházejte z výsledků vaší práce

Závěr lze napsat i tak, že jen reformulujete to, co jste napsali v úvodu, s přihlédnutím k vašemu výzkumu či úvaze. Tedy tak, že potvrdíte domněnky, jež jste vyslovili v úvodu, tím, na co jste přišli.

4. Odpovězte na úvodní otázky

Odpovězte na otázky, které jste si stanovili v úvodu, ale nepokládejte už žádné nové. Ukažte, že jste své téma zvládli, nezamotali se do něj a vaše práce už nepotřebuje žádné doplnění proto, aby splnila svůj účel.

5. Zůstaňte na úrovni

Nezjednodušujte závěr až příliš jen proto, že už ho chcete mít z krku. Nezapomínejte na to, že závěr je to poslední, co bude váš hodnotitel číst. Zůstaňte na úrovni a dejte si záležet. Odbytým závěrem celou práci shodíte.

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Jak psát úvod a závěr? Známe 10 tipů, se kterými nešlápnete vedle