Menu
StudentMag
Maturitní slohová práce

Jak psát líčení? Hrajte si se slovy a nebojte se básnických pojmenování

Denisa Stromecká

Denisa Stromecká

29. 1. 2022

U státních maturit letos můžete ve slohovém cvičení narazit na líčení. Jak si s tímto slohovým útvarem poradit? Přinášíme vám několik základních informací, které byste měli vědět, než se do líčení pustíte.

Líčení je součástí uměleckého stylu. Jde o subjektivně zabarvený popis, ve kterém autor vyjadřuje svůj vztah a pocity, které v něm vyvolává popisovaná věc.

Výběr tématu líčení

Jak bylo již výše napsáno, jde o subjektivně zabarvený popis. Je tedy dobré si vybrat k popisu nějakou věc, místo, knihu, krajinu a podobně, ke které máte nějaký vztah. Bude pro vás potom mnohem jednodušší si věc vybavit a rozepsat se o ní.

Můžete si vybrat například hračku z dětství, oblíbené místo, kde jste se schovávali rodičům a tak dále.

Jak psát popis? Přinášíme nejdůležitější tipy, na co si dát pozor

Jazyk líčení

Velice důležitou složkou líčení je jazyk. Jedná se totiž až o „básnický“ popis. Měli byste tedy slova nebo slovní spojení citově zabarvovat a používat neobvyklé výrazy.

Jako příklad si uvedeme větu: „Venku stál strom, na který padal sníh.“ Z této holé a obyčejné věty můžete pomocí citového zabarvení vytvořit větu až poetického rázu. Třeba takto: „Všude kolem poletovaly vločky sněhu a zahalovaly do své bílé peřiny ten strom, který stál majestátně opodál.“ Nejenže tím splníte zadání, ale zároveň si všimněte, že se nám věta o několik slov prodloužila. To řeší i problém se splněním počtu slov.

Jak napsat vypravování. Naučte se snadno vykonstruovat příběh

Od detailu k celku

Jakmile začnete s popisem nějaké konkrétní věci, nepopisujte ji hned jako celek. Zaměřte se nejprve na její detaily a na to, jak na vás působí. Nevynechávejte ani takové věci, které vám přijdou zcela obyčejné. Popište i barvu oné věci, pozici, v jaké se nachází. Tímto můžete popis rozvinout. Až poté se na věc podívejte jako na celek.

Hlavně nezapomínejte na jazyk. Můžete totiž jednoduše sklouznout k obyčejnému popisu a to by byla chyba. Rozvíjejte obyčejné popisné věty pomocí zabarvených slovních obratů. Nebojte se v tomto případě hojně používat přídavná jména. K tomuto slohovému útvaru patří.

Víte, jak psát i jiné druhy popisu než popis subjektivní, neboli líčení? Podívejte se.

Ohodnoťte tento článek:
2,6
Právě čtete

Jak psát líčení? Hrajte si se slovy a nebojte se básnických pojmenování