Menu
StudentMag
Maturitní slohová práce

Jak napsat polemiku? Připravte si protiargumenty a vyjadřujte se jasně

U maturitní slohové práce se možná setkáte i s polemikou. Tento slohový útvar je příbuzný úvaze, v jednom se s ní však zásadně liší: nehledá totiž pozitiva, ale pouze negativa.

Psaní polemiky, jak už vyplývá z názvu, spočívám v tom, že se snažíte vyvrátit cizí názor. V tom se zásadně liší od úvahy: v polemice není prostor pro přemýšlení o tom, zda nemá autor výroku v něčem pravdu. Vy musíte zásadně nesouhlasit.

V polemice lze použít satiru, jízlivost nebo ironii, nemělo by to však vést k útokům osobního rázu.

Připravte si protiargumenty

V maturitním testu očekávejte zadání, v němž bude například citace z článku, v níž autor vyjadřuje názor na určitý jev. Vaším úkolem pak bude napsat polemiku, která tento názor vyvrátí.

Ačkoli máte na autorově myšlence hledat pouze negativa, snažte se neomezovat se jen na kritiku. Mějte konstruktivní protiargumenty podložené příklady. Svůj názor musíte umět srozumitelně vysvětlit.

Text logicky čleňte

Své myšlenky pečlivě strukturujte. Pozor, ať neplácáte páté přes deváté. Předem si v osnově rozvrhněte, kdy se vytasíte s kterým protiargumentem. Seřaďte je tak, aby na sebe logicky navazovali.

Ačkoli byste text měli dělit na úvod, stať a závěr, neznamená to, že musíte napsat přesně tři odstavce a ani o jeden víc. Stať je vhodné dělit do více odstavců a odsazovat tak od sebe jednotlivé myšlenky.

Ohodnoťte tento článek:
2,2
Právě čtete

Jak napsat polemiku? Připravte si protiargumenty a vyjadřujte se jasně