Menu
StudentMag
Angličtina

Jak napsat motivační dopis anglicky? Předveďte, že umíte cizí jazyk

Denisa Stromecká

Denisa Stromecká

3. 6. 2014

Článků o tom, jak psát motivační dopis v češtině, je všude po internetu nespočet. Jak je to však s motivačním dopisem v angličtině? Liší se od české verze pouze jiným jazykem? Anebo celou svoji strukturou? Čtěte dál.

Cílem motivačního dopisu (cover letter) v angličtině je samozřejmě zaujmout. A to tak, aby si vás zaměstnavatel pozval na pohovor. Záměr je tedy pořád stejný: jak v české, tak v anglické verzi.

Oslovení

Pokud známe osobou, které se dopis dostane do rukou, oslovujeme stejně jako v češtině, tedy po vzoru Vážený pane / Vážená paní XY. Pokud osobu neznáme, použijeme obdobu českého univerzálního oslovení. Pamatujte, že po oslovení v angličtině následuje velké písmeno.

Dear Mr. Troublemaker / Dear Ms. Troublemaker

Dear sir or madam

Introduce – proč píšete

V prvním odstavci napište, proč se hlásíte na tuto pozici. Odkazujte se na inzerát, podle kterého na pozici reagujete. V tomto odstavci je vhodné používat fráze jako:

I would like to apply for the position of…

I am writing in response…

How I’m qualified and Why I’m right for the job

Tyto dvě věci můžete spojit do jednoho odstavce nebo rozložit do dvou, je to jen na vás. Nezapomínejte, že motivační dopis je doplněním životopisu, proto nevypisujte své vzdělání. Zaměřte se spíše na úspěchy, události, na kterých jste se podíleli a tak dále. Vypíchněte svoje schopnosti, které si myslíte, že vám při dané pracovní pozici mohou být užitečné, a řekněte, proč právě vy jste ten pravý. Chvalte se, ale nepřechvalte se.

Interview

V posledním odstavci nezapomeňte ukázat, jak moc toužíte po pohovoru. Celé tohle drama je vlastně kvůli pohovoru, tak si o něj řekněte. Použít můžete všemožné formule:

I am available for an interview…

I would be very pleased to meet with you and discuss…

U každého oficiálního dokumentu, pozvánky, žádanky a podobně je nezbytné vyvarovat se pravopisným chybám. U motivačního dopisu tomu není jinak. Takže pokud si nejste v gramatice moc jistí, raději někoho požádejte o pomoc

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak napsat motivační dopis anglicky? Předveďte, že umíte cizí jazyk