Menu
StudentMag
Jak se dostat na vysokou školu

Jak dlouho se učit na přijímací zkoušky na medicínu?

Jana Langová

Jana Langová

19. 11. 2017

Ještě než budete v ruce držet diplom s vytouženým titulem MUDr., je před vámi dlouhá cesta se spoustou překážek. První, která vás čeká, jsou obávané přijímací zkoušky. Ročně končí neúspěchem pro tisíce studentů, kteří nezvládli přípravu anebo je podcenili. Co dělat, abyste nebyli jedním z nich? Proto poradíme, jak dlouho se učit na přijímací zkoušky na medicínu.

Výběr lékařské fakulty

Na začátek je nejlepší se rozhodnout, na kterou fakultu byste chtěli nastoupit nejvíce a informovat se o jejich požadavcích. To vám pomůže ujasnit si, co se k přijímacím zkouškám musíte naučit. Například, vyberete-li si prestižní 1. lékařskou fakultu, určitě si ke standardní gymnaziální látce přidáte hlubší znalost genetiky a hlavně výpočty bez kalkulačky. Pokud vás naopak zaujme nejvíce Lékařská fakulta v Plzni, kde je při zkouškách kalkulačka povolená a stačí znát jen základy genetiky, můžete se více věnovat jiným okruhům.

Kde studovat medicínu. Kompletní přehled českých škol a zahraniční tipy

Co vám pomůže k přijímacím zkouškám

Určitě nepodceňujte nákup modelových otázek jednotlivých fakult, na které míříte. Pokud za ně nechcete zbytečně vydat horu peněz, doporučuje se třídílná verze modelových otázek na 1. lékařskou fakultu, která je ze všech nejobsáhlejší a nejnáročnější. Ty vám s přípravou pomohou nejvíce. Časovou úsporu vám poskytne i výběr biologie, chemie či fyziky jako maturitních předmětů. Nebudete tak muset odbíhat k jiným předmětům, které v budoucnu nevyužijete.

Život studenta medicíny. Jak tráví dny průměrný medik

Základem je dobrý plán učení

Fakulta vybraná, výukové materiály nakoupeny, přehled tematických okruhů žádaných znalostí zjištěn? Skvěle! Poslední věcí je určit si učební plán dle vašich možností. Nejvhodnější je samozřejmě začít s dostatečným předstihem. Všichni to známe, dneska mi nebylo dobře, tak to odložím, zítra to nestihnu všechno, tak to posunu na další den a úkoly se kupí… Proto je optimální datum začátek školního roku čtvrtého ročníku.

Více jak 9 měsíců na přípravu vám zaručí, že opravdu projdete všechno kvalitně a sem tam si můžete i oddechnout. Nestíháte-li to, tak je nejzazší možný termín začátek ledna. V té době se ještě nenastává intenzivní učení na maturitu, a tak můžete přípravě věnovat více času a snahy. Na každý okruh si vynahraďte dostatek času podle náročnosti. Hlavně nic nepodceňte!

Studium medicíny: na každém předmětu vypadne několik lidí, říká medička

Přípravné kurzy na medicínu

Pokud máte pocit, že to sami nezvládnete a vaše školní znalosti jsou nevalné, můžete zvolit doučování anebo oblíbené přípravné kurzy. Jenom v Praze si můžete vybrat z široké nabídky, některé nabízejí přímo fakulty. Před výběrem si ujasněte, co od kurzů čekáte a tomu podřiďte volbu. Určitě se nestyďte na doplňující otázky informovat pomocí e-mailu přímo u pořadatele. Některé z nich nabízejí i informační schůzky před samotným začátkem vyučování, což vám umožní si udělat přehled o náplni a způsobu výuky.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

Jak dlouho se učit na přijímací zkoušky na medicínu?