Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Dobré a špatné vlastnosti u pohovoru: Jak zodpovědět zákeřnou otázku?

Redakce

Redakce

13. 2. 2018

Pohovor.  Nervozita, pot stékající po zádech, mokré ruce. V tom všem se skrývá snaha zapůsobit. Na pohovor se však lze připravit, a to jak brouzdáním po internetu, tak osobní domácí přípravou.

Jednou z nejčastějších otázek, kterou můžete při pohovoru dostat (a taky věřte, že přijde skoro vždy) je: „ Řekněte mi pět vašich dobrých a pět vašich špatných vlastností.“  Zdá se, že je to jednoduchá otázka, ale zkuste si na ni v rychlosti odpovědět.

Dobrých vlastností by se zřejmě našlo, ale co těch špatných, které by vypadaly před případným zaměstnavatelem pozitivně? O to totiž jde, aby vaše špatná vlastnost vlastně zaměstnavatele potěšila.

Dobré vlastnosti jsou na vymyšlení jednodušší

Začněme těmi dobrými vlastnostmi, protože jsou jednodušší. Na tomto místě se zaměřte na ty vlastnosti, které mají nějaký vztah k vaší budoucí pracovní pozici: pracovitost (ta se hodí ke každému zaměstnání), zodpovědnost, cílevědomost, trpělivost, odolnost vůči stresu apod.

Vyzdvihněte ty rysy, které vás charakterizují a které vypovídají o tom, že jste pracovitý a zodpovědný člověk ideálně se hodící na nabízené místo.

Jak odpovědět na 21 nejčastějších otázek při pracovním pohovoru

Dobře si promyslete slabé stránky, které přiznáte

S těmi špatnými vlastnostmi je to trochu těžší. Rozhodně nezačínejte s vlastnostmi typu: nezodpovědnost, lenost, problémy se sebeovládáním apod. Každá špatná vlastnost musí pro zaměstnavatele vyznít pozitivně.

Například lze uvést puntičkářství či pečlivost; zaměstnavatele potěší, i když obecně to lze vyložit i jako nepříjemnou vlastnost. Pro některou práci je to ovšem výhoda.

Další vlastností může být netrpělivost, s tím, že když něco chcete, tak to chcete hned a za tím cílem si jdete. S čímž souvisí také případná tvrdohlavost. Vysvětlení už je jen na vás.

10 otázek, které můžete dostat na pracovním pohovoru v Google či Facebooku

Odpověď přizpůsobte požadované pozici

Záleží ovšem, na jakou pozici se hlásíte. I zmíněné puntičkářství může být pro řadu pozic škodlivé (například v oblasti, kde by měl člověk projevit svou kreativitu). Je nutné si předem stanovit, které špatné vlastnosti jsou pro pozici žádoucí a které nikoliv.

Pozor na to, když odpověď na tuto otázku hned vyhrknete, pozná se, že to máte připravené. A když vás nic nenapadne, může to zaměstnavatel vidět jako nedostatek sebekritiky.

V některých příručkách se zase můžete dočíst, že na tuto otázku existuje pouze jedna správná odpověď a to: „Nevím o žádné své špatné vlastnosti, která by negativně ovlivňovala kvalitu mé práce.“ I tato odpověď může někdy stačit.

Podstatné je uvědomit si, jaký je člověk, který vede pohovor. Někomu může předcházející odpověď vyznít namyšleně, jinému správně sebevědomě. Celkově ale zaměstnavatel přivítá, pokud máte nějaké chybky, navíc vás stejně v průběhu zaměstnání dokonale pozná.

Ve finále je ale nejlepší nelhat a zbytečně si nevymýšlet supervlastnosti, které dotyčný nemá. Pozná se to i v tříměsíční zkušební lhůtě, popřípadě vás práce vůbec nemusí bavit. Důležité je být přirozený, usměvavý, slušně oblečený a mít zájem o danou pozici.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Dobré a špatné vlastnosti u pohovoru: Jak zodpovědět zákeřnou otázku?