×
StudentMag

10 otázek, které můžete dostat na pracovním pohovoru v Google či Facebooku

Otázky na pracovním pohovoru

Pojmy jako Google, Apple či Facebook patří k hlavním zaklínadlům moderní doby a tak není divu, že o práci u takových firem se uchází velké množství lidí. Jak ale z kvanta uchazečů vybrat ty nejlepší? Těmito zákeřnými otázkami!

Každý rok publikuje výzkumná společnost Glass Door seznam nejdivnějších otázek z pracovních pohovorů. Zde je výběr těch nejlepších, s kterými se setkali uchazeči o práci v nejvýznamnějších firmách dnešní doby.

1. Představte si, že jste zrovna měli velmi úspěšný den v práci. Přijdete domů a jste přesvědčeni o tom, že máte tu nejlepší práci na světě. Co budete zbytek dne dělat?

Tuto otázku si pro uchazeče o práci nachystali personalisté ve Facebooku. Chtěli tak zjistit, jaký mají kandidáti vztah k sociálním sítím. Ředitelka náboru, Miranda Kalinowski pak v rozhovoru pro Business Insider uvedla, že správná odpověď měla odrážet poslání služby Facebook, tedy „dát lidem možnost ke sdílení, k větší otevřenosti a k propojenosti s životy ostatních.“

2. Představte si, že se zmenšíte na velikost mince a budete vhozeni do mixéru. Hustota vašeho těla však bude stále stejná. Nože se rozběhnou za 60 sekund. Co uděláte?

Tato složitá otázka od Googlu má jednoduchou odpověď: prostě vyskočíte. Jelikož hustota vašeho těla zůstala stejná, vaše svaly jsou stejně výkonné a vy tak můžete vyskočit do stejné výšky jako člověk normální velikosti.

3. Muž najel autem do hotelu a přišel o veškeré své jmění. Co se stalo?

Odpovědí, kterou v Googlu chtěli slyšet, byla: muž hrál Monopoly.

4. Pokud bychom se zeptali vašich nejlepších přátel na jednu věc, na které byste měl(a) zapracovat, co by odpověděli?

Tato pro pracovní pohovory trochu o dost typičtější otázka padla ve výběrovém řízení v Apple. Jak nejlépe odpovědět? Při odpovědích na podobné otázky se určitě vyplatí opatrnost. Určitě neříkejte: řekli by, že lžu, sem líný/á a chodím pozdě. Raději uveďte něco, co může být bráno i jako klad. Pokud se hlásíte na vedoucí pozici, pak můžete říct, že by řekli, že byste měli ubrat na organizování.

5. Pokud byste si měli vybrat mezi dvěma superschopnostmi – mezi létáním a neviditelností – co byste si zvolili a proč?

Abyste mohli být přijati na vedoucí pozici v oblasti vývoje produktu do Microsoftu, měli jste si vybrat létání. Šéf přece musí být vidět a ne se schovávat. Úspěšný kandidát nicméně odpověděl šalamounsky: „To je jednoduché, chtěl bych být neviditelný, protože pak bych mohl létat.“

6. Představte si, že se probudíte a máte 2 000 nepřečtených e-mailů. Odpovědět ale můžete jen na 300 z nich. Jak je vyberete?

Touto otázkou se ve Dropboxu snažili rozpoznat budoucí loajální a poslušné zaměstnance. Ideální uchazeč by odpověděl, že by hledal e-maily od svého šéfa.

7. Co byste udělali, kdybyste jako jediní přežili leteckou havárii?

Touto otázkou testovali v Airbnb důvěryhodnost a zodpovědnost uchazečů o místo vyšetřovatele. Nejlepší odpovědí prý bylo: „Řekl bych si, že jsem rád, že jsem dnes letěl sám.“

8. Jaká je vaše oblíbená písnička z 90. let?

Otázka od Squarespace. Personalisté nejspíš chtěli zjistit, k jaké generaci mají uchazeči nejblíže. Anebo si prostě dělali srandu.

9. Jeff Bezos přijde do kanceláře a řekne vám, že od něj můžete získat milion dolarů na realizaci svého nejlepšího podnikatelského nápadu. Co mu nabídnete?

V Amazonu rádi myslí ve velkém a hledají především kreativní zaměstnance. Dech jim vyrazila tato odpověď: „Teď o tom s vámi nemohu mluvit, jsem uprostřed pracovního pohovoru. Až mě vezmou, můžeme se o tom pobavit.“

10. Sedíte ve člunu, který se nachází v nádrži naplněné vodou. Na palubě máte kotvu. Když ji hodíte do vody, hladina klesne, anebo stoupne?

S touto otázkou se setkali uchazeči o pozici mechanického inženýra ve společnosti Tesla. Správná odpověď zní: klesne. Kotva na palubě táhla člun dolů, čímž zvedala hladinu. Pokud ji hodíte na dno nádrže, bude sice hladinu lehce zvedat, avšak pokles hladiny způsobený vynořením člunu bude větší.

4/5 - (4 votes)

4/5 - (4 votes)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..