Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

10 otázek, které můžete dostat na pracovním pohovoru v Google či Facebooku

Adéla Lišková

Adéla Lišková

21. 7. 2022

Pojmy jako Google, Apple či Facebook patří k hlavním zaklínadlům moderní doby a tak není divu, že o práci u takových firem se uchází velké množství lidí. Jak ale z kvanta uchazečů vybrat ty nejlepší? Těmito zákeřnými otázkami!

Každý rok publikuje výzkumná společnost Glass Door seznam nejdivnějších otázek z pracovních pohovorů. Zde je výběr těch nejlepších, s kterými se setkali uchazeči o práci v nejvýznamnějších firmách dnešní doby.

1. Představte si, že jste zrovna měli velmi úspěšný den v práci. Přijdete domů a jste přesvědčeni o tom, že máte tu nejlepší práci na světě. Co budete zbytek dne dělat?

Tuto otázku si pro uchazeče o práci nachystali personalisté ve Facebooku. Chtěli tak zjistit, jaký mají kandidáti vztah k sociálním sítím. Ředitelka náboru, Miranda Kalinowski pak v rozhovoru pro Business Insider uvedla, že správná odpověď měla odrážet poslání služby Facebook, tedy „dát lidem možnost ke sdílení, k větší otevřenosti a k propojenosti s životy ostatních.“

2. Představte si, že se zmenšíte na velikost mince a budete vhozeni do mixéru. Hustota vašeho těla však bude stále stejná. Nože se rozběhnou za 60 sekund. Co uděláte?

Tato složitá otázka od Googlu má jednoduchou odpověď: prostě vyskočíte. Jelikož hustota vašeho těla zůstala stejná, vaše svaly jsou stejně výkonné a vy tak můžete vyskočit do stejné výšky jako člověk normální velikosti.

3. Muž najel autem do hotelu a přišel o veškeré své jmění. Co se stalo?

Odpovědí, kterou v Googlu chtěli slyšet, byla: muž hrál Monopoly.

4. Pokud bychom se zeptali vašich nejlepších přátel na jednu věc, na které byste měl(a) zapracovat, co by odpověděli?

Tato pro pracovní pohovory trochu o dost typičtější otázka padla ve výběrovém řízení v Apple. Jak nejlépe odpovědět? Při odpovědích na podobné otázky se určitě vyplatí opatrnost. Určitě neříkejte: řekli by, že lžu, sem líný/á a chodím pozdě. Raději uveďte něco, co může být bráno i jako klad. Pokud se hlásíte na vedoucí pozici, pak můžete říct, že by řekli, že byste měli ubrat na organizování.

5. Pokud byste si měli vybrat mezi dvěma superschopnostmi – mezi létáním a neviditelností – co byste si zvolili a proč?

Abyste mohli být přijati na vedoucí pozici v oblasti vývoje produktu do Microsoftu, měli jste si vybrat létání. Šéf přece musí být vidět a ne se schovávat. Úspěšný kandidát nicméně odpověděl šalamounsky: „To je jednoduché, chtěl bych být neviditelný, protože pak bych mohl létat.“

6. Představte si, že se probudíte a máte 2 000 nepřečtených e-mailů. Odpovědět ale můžete jen na 300 z nich. Jak je vyberete?

Touto otázkou se ve Dropboxu snažili rozpoznat budoucí loajální a poslušné zaměstnance. Ideální uchazeč by odpověděl, že by hledal e-maily od svého šéfa.

7. Co byste udělali, kdybyste jako jediní přežili leteckou havárii?

Touto otázkou testovali v Airbnb důvěryhodnost a zodpovědnost uchazečů o místo vyšetřovatele. Nejlepší odpovědí prý bylo: „Řekl bych si, že jsem rád, že jsem dnes letěl sám.“

8. Jaká je vaše oblíbená písnička z 90. let?

Otázka od Squarespace. Personalisté nejspíš chtěli zjistit, k jaké generaci mají uchazeči nejblíže. Anebo si prostě dělali srandu.

9. Jeff Bezos přijde do kanceláře a řekne vám, že od něj můžete získat milion dolarů na realizaci svého nejlepšího podnikatelského nápadu. Co mu nabídnete?

V Amazonu rádi myslí ve velkém a hledají především kreativní zaměstnance. Dech jim vyrazila tato odpověď: „Teď o tom s vámi nemohu mluvit, jsem uprostřed pracovního pohovoru. Až mě vezmou, můžeme se o tom pobavit.“

10. Sedíte ve člunu, který se nachází v nádrži naplněné vodou. Na palubě máte kotvu. Když ji hodíte do vody, hladina klesne, anebo stoupne?

S touto otázkou se setkali uchazeči o pozici mechanického inženýra ve společnosti Tesla. Správná odpověď zní: klesne. Kotva na palubě táhla člun dolů, čímž zvedala hladinu. Pokud ji hodíte na dno nádrže, bude sice hladinu lehce zvedat, avšak pokles hladiny způsobený vynořením člunu bude větší.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

10 otázek, které můžete dostat na pracovním pohovoru v Google či Facebooku