×
StudentMag

Co znamená zkratka DiS. a jak titul získat?

Co znamená zkratka DiS.

Titul DiS. nepatří mezi ty akademické, ale dostat se k němu také není jen tak. Co vlastně označuje a jaké vzdělání musíte pro jeho získání absolvovat?

DiS. – Diplomovaný specialista

Zkratka DiS. znamená diplomovaný specialista. Jedná se tak o potvrzení, že je osoba v dané oblasti odborníkem. Na diplomu je pak uveden titul v podobě diplomovaný specialista v (jméno vystudovaného oboru). Titul DiS. se uvádí za jménem.

Kdo získá DiS.

Pro získání DiS. je potřeba absolvovat vyšší odbornou školu (VOŠ). Titul udělují svým absolventům také konzervatoře. Po úspěšném absolvování vyššího odborného studia tak z vás může být:

 • diplomovaný umělec
 • diplomovaný sociální pracovník
 • diplomovaný sociální pedagog
 • diplomovaný technik
 • diplomovaný ekonom
 • diplomovaný fyzioterapeut
 • diplomovaný ergoterapeut
 • diplomovaný správní specialista
 • diplomovaný informační specialista

Titul DiS. je však pro všechny stejný.

Vysokoškolské tituly. Který je vyšší a jak koho oslovovat

Studium na VOŠ

V určitém ohledu probíhá studium na VOŠ stejně jako na VŠ – skládá se z přednášek, cvičení a odborných seminářů. Na vyšších odborných školách je však obecně vyžadována větší účast. Součástí studia jsou i exkurze a student musí absolvovat odbornou praxi. Studium je zakončeno absolutoriem, jež zahrnuje obhajobu absolventské práce a odborné zkoušky.

Školné a délka studia

Málokdo ví, že školné se platí nejen na soukromých, ale i veřejných VOŠ. V případě veřejných jde o částku stanovenou zákonem, která není nijak závratná – pohybuje se v rozmezí 2 500-5 000 za akademický rok v závislosti na zaměření škole. Soukromé VŠ mají výši školného ve svých kompetencích.

Standardní délka prezenčního studia je 2 až 3,5 roku, u dálkového je to pak 3-4 roky. Některé vysoké školy, zejména ty soukromé, umožňují absolventům VOŠ nastoupit do vyšších ročníků bakalářského studijního programu.

3.4/5 - (13 votes)

3.4/5 - (13 votes)


7 Komentáře Co znamená zkratka DiS. a jak titul získat?

 1. Dobrý den, mohla bych se zeptat jaký rozdíl je mezi diplomovaným specialistou (DiS) a pomaturitním specializovaným studiem (PSS)
  Děkuji za odpověď.
  Andrea Špánková

 2. Pomaturitní studium je dnes již většinou roční a buď se jedná o jakýsi jazykový kurz nebo jakousi nástavbu, ke které potřebujete stejný obor SŠ (např. absolvent střední zdravotnické školy si může udělat nějaké odborné pomaturitní studium týkající se zdravotnictví, absolvent SŠ ekonomické obvykle nemůže). Pomaturitním studiem se získá postsekundární vzdělání – čili lepší maturita (úroveň vzdělání 4). Patří do středoškolského (sekundárního) vzdělávání.

  Na Vyšší odbornou školu můžete jít i z jiného oboru SŠ (stejně jako na VŠ) – není tedy nástavbou SŠ. Akorát je zaměřena více na praxi než VŠ. Patří stejně jako VŠ mezi terciární poskytovatele vzdělání (nejvyšší skupina vzdělání) a je na jejím nejnižším stupni. Výuka probíhá obdobně jako na VŠ (absolvent může ze zákona studovat bakalářské studium pouze 1 rok v návaznosti na dohodě s VŠ). Na rozdíl od PSS je absolvent oprávněn užívat neakademický titul DiS. popř. i Bc. (má-li daná VOŠ patronát ze strany VŠ). V případě zisku titulu DiS. získává absolvent Vyšší odborné vzdělání (čili vyšší vzdělání než u PSS) úrovně 5B. V případě zisku akademického titulu Bc. získává vysokoškolské vzdělání taktéž úrovně 5B (ale na rozdíl od DiS. může jít rovnou na magisterské studium).

  Souhrně PSS je nástavba a je to vyšší vzdělání než SŠ ale nižší než u absolventa VOŠ s titulem DiS.

 3. Dobry den,
  Ukončil jsem absolutorium na hudební konzervatoři, tedy šest let v roce 1995. Mám tedy titul dipl.um.? Děkuji za odpověď

  • Hezký den,

   bohužel titul DiS. byste neměl používat, protože na jeho užití nemáte právní nárok. Konzervatořím byl přiznán v roce 2005.

 4. Dobrý den, chcel aby som sa informovať a hlavne poradiť vyštudovala som VOS Komerčný pracovník v odevnictve no žiaden titul dis som nedostala ako by som ho mohla získať je nutné o neho požiadať? Dakujem 🙂

  • Dobrý den,

   pokud jste studium ukončila před rokem 1994, titul užívat nemůžete, protože do tohoto roku nebyl studentům přiznán. Poté byl přiznán nezkrácený titul za jménem, např. Jan Novák, diplomovaný ekonom. Nejsem si jist 100%, ale zákon tyto tituly (přístavky) jasně definoval. Teprve od roku 98 byl sjednocen na titul DiS. a přiznán studentům VOŠ.

   Můžete napsat na ministerstvo školství, kde vám dají přesné informace. Jedno je ale jisté, vyšší odborné vzdělání máte, ale titul vám pravděpodobně nepřiznají, protože se prostě tehdy neuděloval. Asi byste musela vystudovat VOŠ znovu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..