Menu
StudentMag
Studium

Co se učit na přijímačky na SŠ? Poradíme, co čekat na jednotlivých typech škol

Adéla Lišková

Adéla Lišková

22. 8. 2017

Volba střední školy je důležitým rozhodnutím, s kterým se potýkají žáci devátých, ale často i nižší tříd, a jejich rodiče. Nevybírají totiž jen podle oboru, ale také podle nároků na budoucí studenty. Co se učit na přijímačky na SŠ? Poradíme, co čekat a jak se připravit.

Vybírání střední školy nečeká v nadcházejícím akademickém roce jen nastávající deváťáky, ale i některé žáky pátých a sedmých tříd, kteří se rozhodli pro studium víceletého gymnázia, případně umělecké školy.

Jak se dostat na SŠ?

Základem úspěchu je samozřejmě podání přihlášky. Počet přihlášek, které je možné v 1. kole maximálně podat, může být v jednotlivých letech rozdílný, pro akademický rok 2017/18 to byly 2. V 2. kole je pak možné podat neomezený počet přihlášek.

Termíny podání přihlášek a přijímacích zkoušek

Administrativu spojenou s podáváním přihlášek za žáky mnohdy zajišťuje škola, ovšem zákonný zástupce dítěte ji může podat sám. V tom případě je nezbytné ohlídat si nejpozdější termíny – u oborů s talentovou zkouškou to bývá konec listopadu, u ostatních denních oborů polovina března. Přijímací zkoušky na obory s talentovou zkouškou se konají v lednu, přijímačky na ostatní čtyřleté obory a víceletá gymnázia pak během dubna. A co se na přijímačky na SŠ učit?

Co se učit na přijímačky na SŠ

Abyste věděli, co se naučit na přijímačky na SŠ, je nutné vědět, z čeho se přijímací zkoušky skládají. Některé školy je nepořádají a žáky přijímají podle prospěchu. Někde je přijímací řízení místo testy tvořeno dokonce pohovorem.

Tyto informace je vhodné vzít v úvahu i při samotné volbě střední školy, s jejich hledáním vám pomůže například rozcestník StredniSkoly.com. Čím dříve budete mít vybráno, tím dříve budete vědět, jak se na přijímačky na SŠ naučit, případně z kterých předmětů je nutné si hlídat prospěch. Na některých školách můžete plusové body získat i za další aktivity, například účast v olympiádách či sportovních soutěžích.

Co se učit na přijímačky na SŠ – odborné školy a umělecké školy

Ï když se výběrová řízení napříč různými školami liší, největší šanci, že nebudete muset skládat příjímací zkoušky, máte u různých typů odborných škol, které často přijímají žáky na základě průměrného prospěchu, případně prospěchu z vybraných předmětů. Referenčním obdobím standardně bývá 8. třída a první pololetí 9. třídy.

Ještě méně pravděpodobněji se s přijímacími zkouškami setkáte na odborných učilištích. U uměleckých a umělecko-průmyslových oborů se však nevyhnete talentové zkoušce, která mnohdy obsahuje hodnocení portfolia domácích prací. Vedle toho vás zde mohou čekat klasické přijímačky z češtiny, matematiky, jazyka či všeobecného přehledu.

Co se učit na přijímačky na SŠ – gymnázia

I na většině gymnázií se přijímacím zkouškám nevyhnete. Klasické testy, tvořené samotnou školou, které se standardně skládaly češtiny, matematiky, jazyka či všeobecného přehledu, postupně nahrazují přijímačky formou jednotných SCIO testů, které se skládají z matematiky, českého jazyka a všeobecného přehledu. I zde je často kromě testů přihlíženo k prospěchu na základní škole.

Jako přípravu na SCIO testy si můžete zaplatit zkušební testy, kurzy nebo si pořídit testy na procvičení domů. Podrobnější informace o nich naleznete zde. Ať už škola testuje jakýmkoli způsobem, na jejích stránkách byste měli najít požadavky, doporučenou literaturu, případně zkušební testy.

Ohodnoťte tento článek:
1,1
Právě čtete

Co se učit na přijímačky na SŠ? Poradíme, co čekat na jednotlivých typech škol