Menu
StudentMag
Studentský život

Co nesmí chybět v kufru vysokoškoláka: V noci se osvědčí špunty do uší

Barbora Milotová

Barbora Milotová

17. 9. 2012

Tápete, co si s sebou zabalit na kolej? Potřebovat budete nejen oblečení a zubní kartáček. Osvědčí se vám i vychytávky jako pořadač a škraboška na oči. Udělejte si seznam a pusťte se do balení.

Školákům a středoškolák už každoroční (m)učení začalo. Na řadě jsou jen vysokoškoláci. Jestliže studujete první rok na jiné škole v cizím městě, určitě budete tápat, co si vzít s sebou.

Oblečení, drogerie a spodní prádlo jsou jasné. Je ale několik věcí, které vám pobyt na koleji či ve studetnském bytě usnadní. Napište si seznam a vrhněte se na nákup.

1. Doklady

Důležité doklady jako občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny nosí v peněžence každý. S sebou ale budete potřebovat i další průkaz totožnosti. Na kolej si raději přibalte i řidičský průkaz nebo pas.

Vždy je lepší mít doktora po ruce. Proto si raději najděte nového doktora v blízkosti koleje či bytu. Vašeho praktického lékaře požádejte včas o výpis, který je bohužel zpoplatněný. Při shánění brigády se vám osvědčí potravinářský průkaz, který vaše možnosti znásobí. Praktický lékař vám jej za poplatek vypíše.

Do tašky si přibalte i ověřenou kopii maturitního vysvědčení či bakalářského diplomu.

2. Tiskárna

Tahat tiskárnu na kolej nemusí být příjemný zážitek. Spočítejte si ale, kolik peněz a času vám ušetří. Znáte také prokrastinaci na vlastní kůži? Narychlo psaná seminární práce se sama nevytiskne. A vaše vlastní tiskárna sníží stres s dopravou ke copy centru nebo hledáním dobráka, který ji bude ochoten vytisknout.

3. Škraboška a špunty do uší

Noc je pro studenty nejen čas k paření, ale i ke studiu. Ve dne máme moc práce se zbytečnostmi, a učení na poslední chvíli už je možné jen v noci. Pokud jste ale vy ten, kdo se chce vyspat a váš spolubydlící se hystericky připravuje na zkoušku, nezbyde vám nic než ustoupit. Škraboška a špunty se ukáží být nejlepšími přáteli.

4. Lampička

Také se může karta obrátit a vy zjistíte, že jste si ještě nenašli čas na přípravu na zítřejší zkoušku a šrotit se budete muset v noci. Pokud chcete své spolubydlící dráždit co nejmíň, pořiďte si lampičku s tlumeným světlem, která jde ohýbat.

5. Prášky na bolest a náplasti

Prášek proti bolesti hlavy je po proučené noci nezbytností. Malé zázraky, které pomohou přežít celý den na nohou doplňte náplastmi. Malá lékárnička se bude hodit, až to budete nejmíň čekat.

6. Pořadač na věci

Pokud sdílíte jeden pokoj s více studenty, nebude jednoduché udržet pořádek. A když začnete hledat učebnici, kterou nutně potřebujete, můžete být překvapení. Všude budou učebnice vašich spolubydlících, spousta papírů, jen ta vaše nikde.

Pořadač na věci vám pomůže udržet pořádek alespoň ve školních materiálech a ušetří vám čas při hledání.

7. Kousek domova

Vezměte si s sebou něco, co vám bude připomínat domov. Ať už malý polštářek nebo fotku, záleží jen na vás. V kufru vám zabere minimum místa, ale nudný pokoj může proměnit v útulné místo. Teplo domova v cestovním balení vás zahřeje, až bude nejhůř.

8. Kvalitní sluchátka

Se sluchátky za pár korun, ze kterých slyší hudbu všichni ostatní, i když hraje na minimum, si brzy vysloužíte negativní přezdívku. Investujte do kvalitnějších, která si můžete nasadit i při učení. Nikdo vás tak nebude rušit, a ani vy nebudete otravní.

Pokud už na koleji zjistíte, že by se vám hodilo něco navíc, napište si to raději hned. Zapomenout to i podruhé by vás mohlo naštvat. A pamatujte, že i když něco necháte doma, máte kolem sebe spolužáky, kteří vám rádi pomůžou. Oni totiž pravděpodobně zapomenou něco, co budete mít vy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Co nesmí chybět v kufru vysokoškoláka: V noci se osvědčí špunty do uší