Menu
StudentMag
Studium v zahraničí

Chystáte se na Erasmus+? Cestovní pojištění se vám bude hodit

Před studijním pobytem v zahraničí toho musí student hodně zařídit. Není tak divu, že někdy zapomene na zdánlivé drobnosti, jako je například i pojištění. V zemích Evropské unie samozřejmě platí vaše kartička ze zdravotní pojišťovny, která má na jedné straně vytištěnou Evropskou kartičku pojištěnce. Klasické zdravotní pojištění ale nemusí vždy stačit.

V některých západních zemích tak studenti často narážejí na nutnost vysoké spoluúčasti při vyšetřeních a různých zdravotnických úkonech. Kromě zákonného zdravotního pojištění se tak vyplatí i dlouhodobé cestovní pojištění.

Nezapomeňte na spoluúčast

Díky EHIC (European Health Insurance Card) – vaší zdravotní kartičce máte vždy péči hrazenou ve stejném rozsahu jako obyvatelé té dané země. I když už se situace v našem zdravotnictví za poslední roky hodně změnila, my Češi jsme stále dost zhýčkaní v tom, kolik platíme, respektive neplatíme u doktora. Zdravotní starostlivost je u nás velmi levná a nejsme zvyklí doplácet si za zdravotní služby.

Nejednou se tak stává, že studenti jsou překvapení, pokud v zahraničí musí navštívit lékaře, například jenom kvůli běžnému předepsání antibiotik na angínu. Poplatek za pětiminutové vyšetření a následně i za samotné léky se může vyšplhat i na více jak 50 eur.

Erasmus

Zdroj: Pixabay.com

Zjistěte si, jaké pojištění budete potřebovat

Právě s tím pomůže dlouhodobé cestovní pojištění, díky kterému vám rozdíl v ceně bude proplacen. Důležité je se ale dopředu informovat, jaké cestovní pojištění si zařídit, zvlášť při dlouhodobém studijním pobytu. Dokonce se vám může stát, že některé vami vybrané instituce, kam se chystáte na pár měsíců studovat, od vás toto pojištění nebo dokonce pojištění odpovědnosti budou vyžadovat.

Než vycestujete, zjistěte si tyto informace!

  • Co je v dané zemi hrazeno z vaší klasické pojištěnecké kartičky a jaká je spoluúčast.
  • Jaká pojištění od vás bude vyžadovat hostitelská instituce.
  • Zda pro vás bude výhodné zřídit si cestovní pojištění.
  • Na jaké slevy z pojištění máte právo (studentská sleva, sleva při online sjednání pojištění…).
  • Informujte se u vámi vybrané pojišťovny, koho kontaktovat a jak probíhá celý proces při případné pojistné události.

Pozor na změnu statusu Velké Británie

Řada studentů z České republiky stále směřuje na Erasmus+ do Velké Británie, i přesto že Spojené království už není součástí EU. Studenti se tak musí vypořádat s větší administrativní zátěží a dalšími změnami. Od 1. 1. 2021 se tyto změny týkají i pojištění. Od tohoto data už neplatí na území Británie Evropská kartička pojištěnce. Díky NHS (National Health System) by se vám sice mělo dostat základní zdravotní pomoci zdarmo, ale není možné se na to spoléhat. Proto se dlouhodobé cestovní pojištění stává při vstupu do Británie téměř nutností.

Erasmus

Zdroj: Pixabay.com

Pokud někde najdete informaci, že evropská kartička pojištěnce v Británii nadále platí, není tomu tak. Tato informace je platná pouze pro cestovatele, kteří do země přijeli ještě před koncem roku 2020, nejpozději 31.12.2020.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chystáte se na Erasmus+? Cestovní pojištění se vám bude hodit