×
StudentMag

Britští studenti berou kokain za finanční odměnu. Pomáhají tak výzkumu

FOTO: Drogy
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Za odpovídající finanční kompenzaci se mohou studenti londýnské King’s College aktivně zapojit do výzkumu tvrdých drog třídy A. Tělesné vzorky účastníků pomohou prokázat, jak kokain a další drogy nejvyšší úrovně působí na lidské tělo.

FOTO: Drogy
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

„Všechny to celkem šokovalo. Z finanční pobídky vyplývá, že univerzita schvaluje podávání návykových látek. Vzhledem k tomu, že má pastorální odpovědnost, myslím, že to není vhodné,“ řekla studentka Melissa Griffiths pro cambridgeský deník Varsity.

Kritické názory některých studentů a věřících na půdě King’s College však mnoho neovlivní. Chystaná studie již obdržela bezpečné schválení od westminsterské Etické komise pro výzkum.

Výzkum proběhne ve spolupráci s nemocnicí

O přísný lékařský dohled i hladký průběh výzkumu se postará londýnská fakultní nemocnice St. Thomas’ Hospital, která s univerzitou přímo spolupracuje.

Účastníci by měli drogu užívat po dobu 120 dnů, během nichž absolvují v nemocnici celkem sedm návštěv. Výzkumným pracovníkům pokaždé odevzdají vzorky vlasů, krve, moči a ústní tekutiny. Aby bylo zkoumání co nejefektivnější, nesmějí si frekventanti po celou dobu ostříhat ani obarvit vlasy.

Podle Tomura Hairettina z Cambridgeské univerzity rozhodně převládá pozitivní efekt celého projektu. Výsledky studie prý poslouží větší gramotnosti a informovanosti mladé generace o jednotlivých vlivech tvrdých drog na lidský organismus.

Studenti mají být výzkumem vedeni k zavrhnutí drog

Výstup připravovaného výzkumu by mohl vést k tomu, že větší část cílové skupiny tuto drogovou třídu raději zavrhne. Velká Británie tak navíc dostane k dispozici další názorný podklad pro případné diskuse o legalizaci návykových látek.

Odborníci z Cambridgeské univerzity, kteří kolegům z King’s College souhlasně přikyvují, mají s realizací podobného výzkumu zkušenosti z roku 2010. Tamní katedra psychologie tehdy prováděla takzvanou ketaminovou studii, jejíž výsledky pomohly výzkumu v oblasti léčby schizofrenie.

Kokain je všeobecně považován za látku vysoce návykovou a po marihuaně představuje ve Velké Británii druhou nejrozšířenější drogu vůbec. V loňském roce jej zde údajně užilo asi 700.000 lidí.

Britská legislativa klasifikuje drogu nejvyšší třídou, takzvanou Class A, s čímž souvisí i nejvyšší tresty za její držení.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..