Menu
StudentMag
Studentský život

Britští studenti berou kokain za finanční odměnu. Pomáhají tak výzkumu

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

4. 4. 2013

Za odpovídající finanční kompenzaci se mohou studenti londýnské King’s College aktivně zapojit do výzkumu tvrdých drog třídy A. Tělesné vzorky účastníků pomohou prokázat, jak kokain a další drogy nejvyšší úrovně působí na lidské tělo.

„Všechny to celkem šokovalo. Z finanční pobídky vyplývá, že univerzita schvaluje podávání návykových látek. Vzhledem k tomu, že má pastorální odpovědnost, myslím, že to není vhodné,“ řekla studentka Melissa Griffiths pro cambridgeský deník Varsity.

Kritické názory některých studentů a věřících na půdě King’s College však mnoho neovlivní. Chystaná studie již obdržela bezpečné schválení od westminsterské Etické komise pro výzkum.

Výzkum proběhne ve spolupráci s nemocnicí

O přísný lékařský dohled i hladký průběh výzkumu se postará londýnská fakultní nemocnice St. Thomas‘ Hospital, která s univerzitou přímo spolupracuje.

Účastníci by měli drogu užívat po dobu 120 dnů, během nichž absolvují v nemocnici celkem sedm návštěv. Výzkumným pracovníkům pokaždé odevzdají vzorky vlasů, krve, moči a ústní tekutiny. Aby bylo zkoumání co nejefektivnější, nesmějí si frekventanti po celou dobu ostříhat ani obarvit vlasy.

Podle Tomura Hairettina z Cambridgeské univerzity rozhodně převládá pozitivní efekt celého projektu. Výsledky studie prý poslouží větší gramotnosti a informovanosti mladé generace o jednotlivých vlivech tvrdých drog na lidský organismus.

Studenti mají být výzkumem vedeni k zavrhnutí drog

Výstup připravovaného výzkumu by mohl vést k tomu, že větší část cílové skupiny tuto drogovou třídu raději zavrhne. Velká Británie tak navíc dostane k dispozici další názorný podklad pro případné diskuse o legalizaci návykových látek.

Odborníci z Cambridgeské univerzity, kteří kolegům z King’s College souhlasně přikyvují, mají s realizací podobného výzkumu zkušenosti z roku 2010. Tamní katedra psychologie tehdy prováděla takzvanou ketaminovou studii, jejíž výsledky pomohly výzkumu v oblasti léčby schizofrenie.

Kokain je všeobecně považován za látku vysoce návykovou a po marihuaně představuje ve Velké Británii druhou nejrozšířenější drogu vůbec. V loňském roce jej zde údajně užilo asi 700.000 lidí.

Britská legislativa klasifikuje drogu nejvyšší třídou, takzvanou Class A, s čímž souvisí i nejvyšší tresty za její držení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Britští studenti berou kokain za finanční odměnu. Pomáhají tak výzkumu