Menu
StudentMag
Studium

Australská škola jde proti proudu. Žáci určují, o čem se budou učit

Martin Ulbrich

Martin Ulbrich

23. 3. 2018

Veřejná střední škola Templestowe College v Melbourne zavádí nový způsob organizace výuky. Studenti sami rozhodují, kdy půjdou do školy nebo které předměty se budou učit.  

Podle vedení školy tak mají žáci lepší možnost rozvíjet svůj potenciál a učitelé se mohou soustředit na ty, kteří si jejich předmět vybrali podle vlastního zájmu.

Svobodná škola žáky baví

Školní den zahajují studenti v 7.15, 8.50, nebo 10.30. Kromě toho si mohou vybírat předměty a strukturovat látku na základě svých silných stránek a zájmů. Od prvního ročníku tak ovlivňují sami přibližně třetinu všeho, o čem se budou učit. V posledním roce studia již nemusí absolvovat ani jeden povinný předmět.

„Ještě jsem u nás nenarazil na dítě, které by nemilovalo školu. To je v dnešní době celkem vzácná věc,“ uvedl ředitel Templestowe College Peter Hutton pro rozhlasovou stanici ABC. Svoboda učení přitom pro žáky neplatí absolutně. Pokud dosahují špatných výsledků, o možnost volby mohou kdykoliv přijít.

Při sestavování vlastního plánu výuky mají k dispozici přibližně stovku volitelných předmětů. Pokud jim v nabídce něco chybí, mohou navrhnout nový předmět.

Hutton: V tradičním školství uspěje třetina žáků

Nový systém by měl středoškoláky vést k větší odpovědnosti za vlastní učení a především oživit stagnující veřejné školství. Tradiční školy podle Huttona dlouhodobě selhávají, protože mají smysl přibližně pro třetinu všech studentů.

„Druhou třetinu studentů výuka nezajímá a prakticky se do ní nezapojují. Školou sice projdou, ale ani zdaleka se nepřiblíží svému potenciálu. Poslední třetina je naprostá katastrofa,“ dodává.

Nový systém výrazně zlepšil docházku

Svobodné vyučování má bezesporu příznivý vliv na docházku žáků. Jejich přítomnost ve škole šla po zavedení nového systému výrazně nahoru. Drtivá většina navíc přichází na první hodinu již v 7.15. Na zhodnocení vlivu na studijní výsledky je však podle Huttona ještě brzy.

Učitelka se stala na 2 dny žákyní. Udělala jsem obrovskou chybu, říká

Netradiční organizaci výuky přijali s povděkem také učitelé. Namísto neustálého přizpůsobování osnov totiž mohou učit studenty, kteří na jejich hodinách skutečně chtějí být.

Templestowe College je viktoriánská střední škola pro žáky ve věku 11 až 18 let. Její vedení se dlouhodobě snaží o maximální individualizaci školní výuky. Kromě toho odmítá některé stereotypy tradičního školství jako autoritativní přístup nebo třídy složené z dětí stejného věku.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Australská škola jde proti proudu. Žáci určují, o čem se budou učit