Menu
StudentMag
Angličtina

Anglické knihy pro mírně pokročilé: vyzkoušejte zjednodušenou beletrii

Lucie Hejduková

Lucie Hejduková

21. 2. 2014

Čtení a porozumění textu v cizím jazyce je jednou ze základních dovedností, které musí nejen student angličtiny ovládat. Primárně čtením získáváme velké množství důležitých informací, potřebných pro orientaci ve světě kolem nás.

Číst můžeme ale i čistě pro naše potěšení, i to má velmi pozitivní vliv na učení. Bohužel ve většině škol není četba knih v cizím jazyce do výuky zařazena, a tak ji většina studentů zanedbává.

Čtěte. Má to smysl

Díky pravidelnému čtení se vám budou již známá slovíčka zapisovat hlouběji do paměti a samozřejmě se také seznámíte s novými výrazy, takže si rozšíříte slovní zásobu. Dále se například bez úporné snahy naučíte používat předložkové vazby a správný slovosled.

Hlavním přínosem je, že se postupně budete učit myslet v angličtině. Četba anglických knih také nepochybně rozšiřuje všeobecný přehled. Pokud tedy studenti zvolí tituly spíše klasické, zabijí tak dvě mouchy jednou ranou – připraví se k maturitě z češtiny a zároveň zlepší svou angličtinu.

Zjednodušená četba je klíč k pokroku

Pro potřeby studentů anglického jazyka existuje mnoho zjednodušených knih, takzvaných graded readers. Jsou to knihy upravené a přepsané tak, aby jim studenti obstojně rozuměli. Vybrat si samozřejmě můžete i z děl původních, která jsou autorem psána přímo tak, aby jim studenti dané úrovně porozuměli.

Pečlivě vybírejte, je to důležité

Abyste nemuseli každou chvíli vyhledávat slovíčka ve slovníku a aby vám četba přinášela potěšení, je nutné dobře si vybrat vhodnou úroveň. Jednotlivé stupně pokročilosti se liší šířkou obsažené slovní zásoby. Nepodceňujte však ani výběr žánru, kniha by vás měla především bavit a obohatit.

Zpravidla se zjednodušená četba dělí na tyto úrovně: starter, elementary, pre-intermediate, intermediate a nejvyšší stupeň upper-intermediate.

Nabídka titulů je opravdu široká

Pravděpodobně nejznámějšími převyprávěnými knihami pro studenty angličtiny jsou knihy z edice Penguin Readers. Najdete mezi nimi velké množství klasických i současných titulů všech úrovní – přibližně 300 děl. K výběru vhodného stupně obtížnosti vám pomohou speciálně vytvořené rozřazovací testy. Některá díla jsou navíc doplněna o pracovní listy a CD.

Další neméně známou edicí zjednodušených knih je Oxford Bookworms Library, nabízející podobně velký sortiment knih různých žánrů. Pro úplné začátečníky nabízí dokonce jednoduché komiksy, díky kterým se zábavnou formou posunete opět o krok dál.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Anglické knihy pro mírně pokročilé: vyzkoušejte zjednodušenou beletrii