Menu
StudentMag
Studentský život

7krát o cestování do Londýna: kam se podívat a kolik to bude stát?

Redakce

Redakce

5. 8. 2015

Světově proslulé památky jako je Tower Bridge, Buckinghamský palác, Londýnské oko nebo Big Ben. Kdo z nás si nepřeje alespoň jednou v životě navštívit toto multikulturní město? Co může Londýn nabídnout a na co bychom se před cestou měli zaměřit?

1) Dostatek peněz

Bohužel musím tuto věc uvést jako první. Ať je Londýn sebevíce krásné město, ceny jsou tam neuvěřitelně přemrštěné. Anglické platy jsou však o několik úrovní výš než ty naše české, tudíž není divu, že pro českého turistu je taková cesta do srdce Velké Británie vykoupena pořádným balíkem peněz, kdežto tamější obyvatelé by nad našimi cenami nejspíše výskali radostí.

Paradoxně nejlevnější jsou na celém zájezdu letenky. Společnosti jako jsou EasyJet či WizzAir je nabízejí za velmi slušné ceny, a tak problém nastává až při otázce ubytování. Pokud nemáte v Anglii příbuzné či známé, je třeba pečlivě vybírat. Na internetu je mnoho stránek, které vám pomohou s nalezením té nejlevnější varianty.

Já z osobní zkušenosti doporučuji hostel. Pro studenty, kteří vyrazí na cestu pouze s batohem a pokoj potřebují jen ke spánku po celodenním toulání se městem, je to ideální. Některé hostely mají i vlastní kuchyňky, kde si v případě potřeby můžete připravit něco malého k snědku. Když chcete ušetřit a nevadí vám společnost, můžete si vybrat sdílené bydlení a přespávat tak v jednom pokoji se skupinou dalších turistů.

Na letenky jděte chytře: 12 tipů, na co při rezervaci zapomenout

2) Jídlo

Kdo by nechtěl ochutnat všechny místní speciality, včetně Fish and Chips nebo Jacket Potato? Avšak i tady vás musím upozornit na bod číslo 1. Pokud si chcete posedět v příjemném prostředí a dopřát si kvalitní jídlo z čerstvých surovin, připravte si alespoň 10 liber. To je obvyklá částka, kterou v Londýně dáte za jeden chod v restauraci, jako je například vynikající Wagamama. Ta nabízí japonskou kuchyni, neotřelé kombinace surovin a velice sympatickou obsluhu.

Pokud vám však postačí něco méně restauračního, spíše na úrovni rychlého občerstvení, zajděte si do Wasabi. Tenhle podnik nabízí originální a chutná jídla, která jsou již předem připravena a vy tak můžete rychle zahnat hlad z celodenního chození. Ceny tu začínají na sympatických 5 librách, za jednodušší jídla i níže.

A co určitě nesmíte přejít? Podnik, který najdete v každé ulici minimálně třikrát, a přesto je v každém plno. Mluvím o Pret a Manger, jehož pobočky najdete pouze na pěti místech světa – v Anglii, Číně, Hong Kongu, Francii a Dubai. Pret a Manger se pyšní jen a pouze homemade výrobky – každý z vynikajících sendvičů, croissantů či koláčků, které si tu můžete dopřát, je připraven v místní kuchyňce a zákazníkům je tak nabídnut zcela čerstvý výrobek jen z těch nejkvalitnějších surovin. Samozřejmostí je čistě přírodní složení bez jakýchkoliv umělých přídavků. Ceny jsou tu asi nejpříznivější: sendvič si tu můžete vychutnat už od 2 a půl liber.

Kromě jiných restaurací tu také na každém rohu najdete pobočky Marks & Spencer, Tesco, Costa Coffee nebo Starbucks. Ale předem upozorňuji, že docílit toho, aby obsluha napsala typické české jméno na vaše slim latté, je vážně umění.

3) Doprava

Jak se v Londýně co nejefektivněji a nejlevněji přepravovat? Nejčastěji využívaným prostředkem je bez pochyby londýnské tube neboli metro. Většinu dne naprosto přervané, avšak nejrychlější a nejpraktičtější.

Při výletu do Londýna se určitě vyplatí investovat do takzvané Oyster Card – alternativa naší Opencard. Oyster Card existuje na stejném principu, dobít si ji můžete na každé stanici metra a to libovolnou částkou. Využít ji můžete i při cestě typickým anglickým double decker bus – dvoupatrovým, ikonicky červeným autobusem.

Povrchová doprava je tam však po celý den natolik rušná, že ji příliš nedoporučuji. Mně se nejvíce osvědčilo: chodit, chodit a chodit. Nejenže tím ušetříte velké množství líber (které pak můžete lépe a chutněji investovat do dalšího čerstvého Pretu – mňam!), ale především poznáte Londýn mnohem hlouběji a v jiném světle. Dostanete se mu tak mnohem snadněji pod kůži a projdete i místa, kam by se jinak typický turista nevydal. Samozřejmostí je i nabídka anglických taxíků a pro delší vzdálenosti poslouží i vlaky: například National Express.

4) Angličani

V Londýně si přijdete jako v jiném světě, co se týče tamějších obyvatel. Slušnost, ochota, dobrá nálada – typické znaky Angličanů. Londýn je extrémně rozmanitý, mluvíme-li o národnostech, které ho pojaly za svůj domov. Běloši, černoši, Arabové, Asiaté a další: těm všem hlavní město vděčí za přízvisko melting pot. Najdete tu nepřeberné množství odlišných kultur, zvyklostí a stylů života.

To, co mě však nejvíce překvapilo, byly dvě věci – v tom špatném smyslu musím zmínit množství lidí – Londýn se pyšní více než 8 miliony obyvatel (údaj z roku 2012) a na ulicích to opravdu pocítíte (především na Oxford Street). Především v sezóně se v Londýně téměř nedá hnout, avšak tahle nepříjemnost je vykoupena druhou věcí, a to povahou místních. Ti jsou totiž nebývale slušní a sympatičtí. Ať už do někoho omylem vrazíte na ulici nebo si jdete sednout na něco dobrého na zub, vždy se setkáte s milým a přívětivým přístupem. V téměř každém občerstvení se vás nejprve optají, jak se máte a několikrát se ujišťují, že máte vše, co by vám mohlo chybět ke štěstí. Jen tak se nesetkáte s tím, že vás někdo z místních osočí, že jste ho nepustili v metru sednout nebo že jste do něj tak neomaleně vrazili. Ani náhodou. Je to naprosto jiná úroveň než u nás a na české, věčně nadávající mrzouty se pak těžko znovu přivyká. Věřte mi.

5) Počasí

Že je Londýn celoročně upršené město a bez deštníku ani krok? V žádném případě. Pokud se do Londýna vydáte v letních měsících, dost možná si vystačíte s kraťasy a tílkem. Za můj pětidenní výlet jsem tu deštník použila jen jednou a to po dobu přibližně 5 minut. Zbylé dny se nesly v duchu slunce, jasné oblohy a nejméně 30 stupňů Celsia. Ale samozřejmě záleží na sezóně, proto je nejrozumnější si předpověď předem prostudovat na internetu.

6) Parky a zahrady

Hyde Park, St. James Park nebo třeba Kensington Gardens. Neuvěřitelně rozlehlé prostory zeleně s okouzlující atmosférou. Místní i turisté svačící na trávě, studenti věnující se sportu pod šiřým nebem nebo „businessmeni“ venčící své mini psi. To vše tvoří specificky uvolněnou londýnskou atmosféru.

7) Stavby

Má vůbec cenu vám o anglické architektuře něco psát? Čas jako by se tu zastavil. Moderních, vysokých staveb tu najdete opravdu pomálu a celý Londýn se nese v duchu líbezných cihlových domků a obchůdků. Zmínit musím i londýnská muzea, která nejenže jsou většinou zdarma a nabízejí obrosvké množství expozic (mnohé z nich jsou interaktivní), ale takové Natural History Museum je i zvenku slastí pro oko.

Foto: Stavba

Londýn je slastí pro oko – každá stavba je svým způsobem jedinečná a spolu s dalšími tvoří jedinečnou anglickou atmosféru. Foto: Vendula Jirková

A jak to máte s Londýnem vy? Také vás tak okouzlil jako mě?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

7krát o cestování do Londýna: kam se podívat a kolik to bude stát?