Menu
StudentMag
Studentský život

5 zásad, jak se naučit dobře artikulovat. Proslovy nemusí být noční můrou

Klára Hyláková

Klára Hyláková

14. 11. 2016

Schopnost správné artikulace je velice důležitá, a to nejen třeba v běžném životě, ale například také v tom pracovním. Dobrou výslovnost mají někteří z nás vrozenou a veřejná vystoupení či promluvy jim nedělají sebemenší problém. Někteří z nás se ovšem při ústních prezentacích ostýchají a svou řeč by nejraději přenechali na někom jiném.

Nezapomeňte ale, že artikulace je dovednost, která se dá celkem snadno natrénovat a naučit. A jak na to vám poradíme.

1. Zpomalte mysl i řeč

Než začnete mluvit, zpomalte nejen dech, ale také svou mysl. Dobře si rozmyslete, co chcete vlastně říct a jak byste větu ideálně chtěli poskládat. Raději mluvte krátce a výstižně, než abyste se zamotali do dlouhých vět, hledali slova a pletli jednu věc s druhou.

Mluvte rozvážněji – nejenže se vám tak podaří lépe jednotlivá slova vyslovovat a váš protějšek vám lépe porozumí, budete taky vypadat rozvážněji a inteligentněji.

2. Dechová a řečová cvičení

Existuje velké množství různých cvičení, které vám napomohou ke správné artikulaci. Je jich tolik, že si určitě vyberete to optimální právě pro vás – zkuste se jen poohlédnout po internetu.

Dechové procvičování vás uklidní hlavně v případě, pokud budete nervózní a ve stresu. Řečové pak zahřeje mluvidla a vám se bude následně snáze hovořit. Můžete začít jednoduchým hláskování slov, popřípadě někdy i vtipnými cvičeními, kdy budete například odfrkovat jako kůň. Pokud si jste už aspoň trochu jistí, zkuste věty, které jsou už opravdu jen pro ty odvážnější. Co například známé „tři sta třicet tři stříbrných stříkaček stříkalo přes tři sta třicet tři stříbrných střech“?

3. Připravte se na vaše téma

Mluvit plynně z patra o tématu, které zhola neznáme, je dar, kterým byla obdařena jen malá část naši populace. Pokud vy nejste mezi těmi vyvolenými, nezoufejte. Pokud to aspoň trochu půjde, pokuste se vždy na probírané téma předem vždy trochu připravit. Budete si jistější sami sebou a následně pro vás bude snazší o dané problematice mluvit i nahlas. Váš hlas bude jistější, hlasitější a vaše mysl klidnější.

Pokud vám to pomůže, sepište si řeč předem na papír a pak si ji nahlas čtěte. Poslouchejte pozorně slova, která vám dělají problém a ty si následně procvičujte i v jiném slovním spojení. 

4. Čtěte i nahlas

Četba je základ a znalosti získané právě v knihách, užijete dnes a denně. Pro dobré artikulování a schopnost vyjadřování se je vhodná právě proto, že se vám určitě rozšíří slovník a najdete nová slovní spojení, která můžete používat ve své řeči. Postupně se vám pod kůži vryjí správné obraty a naučíte se také ideální stavbu vět. Pokud to jde, čtěte si nahlas. Uvidíte, jak se vaše mluva začne lepšit.

5. Procvičujte se v mluvení!

Jak jsme již zmiňovali, schopnost artikulace a veřejné vystupování obecně je jedna z dovedností, které se dají naučit. Můžete samozřejmě investovat i do odborných knih, které vás navedou na správnou cestu k tomu, jak se stát dobrým mluvčím.

Jednodušší cestou je ovšem začít teď hned a to například před zrcadlem. Vezměte si oblíbenou knížku a nahlas ji přednášejte. Myslete na pravidla, která jsme popsali již výše. Pokud se budete cítit sebevědomě, požádejte dobrého přítele o pomoc a jednoduše spolu mluvte. Můžete spolu jen konverzovat, či mu můžete ukázat vaši prezentaci, na kterou se připravujete. Pokud jste sám, zkuste si váš projev nahrát na audio nebo video a pozorně poslouchejte, co vám nejde.

Po osvojení výše zmíněných rad byste měli získat větší sebevědomí a správná artikulace by pro vás již neměla být problém. Nezapomeňte, že i ti největší spíkři si své řeči připravovali dlouho dopředu a jejich přirozená a plynulá mluva vycházela právě z důkladné přípravy a tréninku. Vzpomeňte si na film Králova řeč s Colinem Firthem v hlavní roli, kde nejprve koktající král se stal silným lídrem, který dodal svým pevným hlasem naději anglickému lidu i v těžkých dobách války. Tak hlavu vzhůru a pusťte se do toho!

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

5 zásad, jak se naučit dobře artikulovat. Proslovy nemusí být noční můrou