Menu
StudentMag
Kam na vysokou školu

5 tipů, jak si vybrat vysokou školu. Konečné rozhodnutí je vždy na vás

Redakce

Redakce

12. 12. 2013

Výběr vysoké školy je jedno z nejdiskutovanějších témat na středních školách. Důležitým faktorem je to, že máte možnost svobodně si zvolit, co chcete jít studovat. Možná vás ovlivňují rodiče nebo nevíte, kam se vrtnout. Přinášíme pět tipů, jež vám pomohou v rozhodování.

1. Jaké předměty vás baví?

Jestliže chcete být v budoucnosti spokojení, měli byste mít práci, která vás bude naplňovat a bavit. Při výběru VŠ se proto rozmýšlejte, zda tam jsou předměty, které by vás zajímaly. Samozřejmě, že když na gymnáziu propadáte z matematiky, Matfyz asi nebude vaší vysněnou školou. Na tuto otázku si lze snadno odpovědět a alespoň budete vědět, zda jste orientovaní spíš na humanitní, nebo přírodovědné předměty.

2. Zúčastněte se dnů otevřených dveří

V případě, že už máte vymyšlené zaměření, využijte dnů otevřených dveří a školu navštivte. Dobré je také nabrat si všechny materiály a prozkoumat budovou jako takovou. Ano, i studijní prostředí je důležité. Poslechněte si prezentaci školy, pokud ji mají připravenou. Z více pohledů pak usoudíte, jestli je vám škola sympatická, nebo to není váš šálek čaje.

3. Přijímací zkoušky

Ze získaných materiálů a informaci se dozvíte, jak probíhají přijímací zkoušky. Rozhodně se nevzdávejte, bude-li vám připadat, že je to těžké. Většina přijímacích zkoušek je těžká. Podívejte se však, kolik lidí studuje na VŠ! Minimum z nich se tam dostalo na průměr. Při důkladné přípravě má každý stejnou šanci.

4. Kontaktuje studenty, kteří už tam studují

Téměř všichni vysokoškoláci mají založenou na sociální síti skupinu svého ročníku. Pokuste se ji najít a někomu z nich napište. Málokdy se setkáte s odmítavou reakcí. Zeptejte se na obtížnost předmětů, časovou náročnost studia a přijímaček. Zkrátka na všechno, co vás zajímá a podle čeho se rozhodnete.

5. Poraďte se s přáteli

Proberte s přáteli svou vizi a zajímejte se o jejich názor. Myslí si, že se na obor hodíte, nebo je to spíš krok do neznáma? Není špatné poslechnout si názor někoho, kdo vás dobře zná. Navíc vás třeba sám navede na tu správnou cestu. Ovšem pamatujte si jednu důležitou věc: je to váš život a konečné rozhodnutí je jen a jen na vás.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 tipů, jak si vybrat vysokou školu. Konečné rozhodnutí je vždy na vás