×
StudentMag

5 spolehlivých rad, díky kterým zaručeně vzbudíte sympatie u maturity

FOTO: Zkouška, sympatie u maturity

Maturity klepou na dveře a při tom zvuku se nám všem svorně svírají hrůzou trávící orgány. Také se bojíte a máte pocit, že za těch několik týdnů už opravdu látku nestihnete dohnat? Přinášíme vám několik tipů, jak u zkoušejících vzbudit sympatie. I v případě, že nebudete umět téměř nic.

1. Buďte mile naladění

Což se samozřejmě lehce řekne, ale o to hůř provede. V případě, že kvůli stresu nemáte u zkoušení na vřelé úsměvy ani pomyšlení, snažte se je alespoň trochu důvěryhodně předstírat. Každého vyučujícího totiž potěší, když naproti němu místo otráveného a vystresovaného studenta usedne někdo dobře naladěný a s milým úsměvem na rtech.

S vtípky, nadlehčováním a celkově okatě optimistickým přístupem to však určitě nepřehánějte, aby učitel nepojal podezření, že berete maturitní zkoušku příliš na lehkou váhu.

2. Neříkejte „nevím“

Zlaté pravidlo – z vašich úst nikdy nevypouštějte toto zapovězené slovíčko. Zkoušející samozřejmě pozná, když něco nebudete vědět. Přiznáním toho, že zrovna tahle „malá a vcelku nepodstatná informace“ vám při učení unikla, si ale jeho sympatie rozhodně nezískáte.

Snažte se proto celý problém zeširoka obejít a cestou zmínit zajímavosti, které vám utkvěly v paměti.

3. Mluvte nenuceně

Pokud patříte mezi typy lidí, kteří se celé otázky učí téměř nazpaměť, dávejte si u zkoušení pozor, aby váš projev nezněl jako recitace básně. Profesoři obecně nemají moc rádi lidi, kteří se „šprtají“ celé odstavce (pokud se nejedná o poučky) a často se pak zkoušeného začnou vyptávat na doplňující, či komplexnější informace.

Čtěte také: 7 rad, jak se zbavit stresu ze zkoušek

Proto mluvte pomalu a srozumitelně, ale přesto lidsky – klidně udělejte kratičkou pauzu, během které nahlédněte do poznámek.

4. Projevte zájem

U zkoušení se vždy musíte tvářit, že vás daný předmět velice baví a zajímá. To příznivě působí nejen na samotného učitele, ale na celou přísedící komisi. Pokud totiž tito lidé spatří (i když možná jen předstíraný) zájem o zkoušený předmět, budou spíše nakloněni k odpuštění toho či onoho menšího nedostatku nebo chyby, než u lidí, kterých zadané téma na první pohled vůbec nezajímá.

Přečtěte si: 10 tipů, jak se donutit jít do školy, i když se vám fakt nechce

5. Nebuďte přehnaně sebejistí

Pokud z potítka směrem ke komisi vyrazíte s výrazem člověka, jehož mozek obsahuje veškeré vědění lidstva a budete se tak i následně prezentovat, věřte, že se vás zkoušející budou snažit o vaše sebevědomí připravit a proto budou klást nepříjemné doplňující otázky. Nikdy také nepronášejte věty typu „To jsem chtěl právě říct!“, když vás kantor opraví či přeruší. U maturitní zkoušky určitě nejdále dojdete s pokorou a uctivostí.

4/5 - (2 votes)

4/5 - (2 votes)


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..