Menu
StudentMag
Studium

5 důvodů, proč studovat andragogiku. Vhodná je pro společenské jedince

Redakce

Redakce

22. 7. 2013

Čeká vás poslední ročník SŠ a nevíte, na jaký obor se příští rok hlásit? Nebo už vás stereotypní pracovní život nebaví a chtěli byste si svůj volný čas zpestřit dálkovým studiem? Máme pro vás 5 důvodů, proč uvažovat o andragogice.

Veřejné (ne)vědomí o andragogice

Od roku 2007, kdy se v České republice projevila ekonomická krize, se pojem andragogika (nebo také rozvoj lidských zdrojů) dostal lidem více do povědomí, než tomu bylo dříve. Bohužel však spíše v negativním světle.

Ze zvědavosti jsme se ptali lidí ve svém okolí, kdo je to personalista a většina odpověděla: „Jo, to je ten, co ti dá podepsat výpověď, když už jsi pro firmu nepotřebný.“ Spousta lidí si personalistu představuje jako černého Petra, který se ve firmě objeví ve chvíli, kdy má zaměstnanci předložit návrh na ukončení pracovní smlouvy. To však zdaleka není pravda.

Personalista toho může mít kromě výpočtu mezd a papírování s pracovním místem spojeným na starosti daleko víc. Patří sem třeba vzdělávání zaměstnanců, jejich vedení a motivace, profesní poradenství a pomoc v řešení kolegiálních vztahů či problémů na pracovišti.

O čem tato věda je?

Andragogika je aplikovaná věda o výchově a vzdělávání dospělých. Pro pojem dospělý sice nemáme jednoznačnou definici, přesto však dospělost obecně považujeme za stav zralého organismu, tzn. stav, kterého dosáhneme po ukončení somatického, psychického a sociálního vývoje.

V posledních letech se studium andragogiky u nás rozšířilo a tento obor se těší velké populáritě. Jaké důvody studenty nejčastěji vedou k výběru andragogiky?

1. Novodobý a perspektivní obor

Žijeme v době, kdy se vlivem rychlého rozvoje informačních technologií a snadného šíření informací společnost vyvíjí každým dnem. Chcete-li obstát na pracovním trhu a v životě vůbec, je důležité držet s dobou krok. Proto se dnes klade mnohem větší důraz na vzdělávání, celoživotní učení, rozvíjení a seberealizaci. Mnoho firem si tuto skutečnost uvědomuje, a proto je v dnešní době běžné, že každá firma má ve svém pracovním týmu alespoň jednoho personalistu.

Větší společnosti pak mají svá personální oddělení, kde se zaměstnanci dělí na týmy podle obsahu personálních činností, které ve firmě zastávají – personální administrativní pracovníci, recruiteři, specialisté na vzdělávání zaměstnanců, specialisté na odměňování zaměstnanců či profesní kariéru.

2. Široké uplatnění

Možností pro uplatnění absolventů andragogiky je skutečně mnoho. Studenti tohoto oboru mohou pracovat jako lektoři, personalisté, profesní konzultanti, výzkumní pracovníci v oblasti vzdělávání nebo jako vedoucí pracovníci či mentoři menších pracovních skupin. Andragogika se dá využít ve sféře komerční, neziskové i státní.

3. Práce s lidmi

Andragogika je obor humanitní, zaměřený na práci s dospělými jedinci. Člověk, jenž se rozhodne studovat andragogiku, by měl být komunikativní, společenský, průbojný, otevřený novým věcem.

4. Poradenská činnost

Pokud jste typ člověka, který rád vyslechne své okolí a pak rozdává moudré rady, pak je andragogika vhodná právě pro vás. Andragogika se mimo jiné zabývá také poradenskou činností. Jedná se především o poradenství ve vzdělávání, profesní kariéře či v těžkém období života.

5. Celoživotní učení

Kromě informačních technologií, medicíny, vědy a výzkumu se stále vyvíjí i andragogika. Ukončením studia andragogiky tedy učení nekončí. Úspěšný andragog by se měl neustále vzdělávat, pracovat na sobě, sbírat nové informace a své znalosti stále aktualizovat. Praxe v oboru hraje určitě také velkou roli. Čím víc zkušeností andragog má, tím více může předat svým studentům.

Pokud se rozhodnete andragogiku studovat, doporučujeme zjistit si více informací na některé z českých kateder andragogiky, například na Karlově univerzitě v Praze, Masarykově univerzitě v Brně či Palackého univerzitě v Olomouci. Studium andragogiky nabízí i soukromá Univerzita Jana Amose Komenského v Praze.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 důvodů, proč studovat andragogiku. Vhodná je pro společenské jedince