Menu
StudentMag
Studium

4 tipy, jak přepnout zpět do studijního režimu. Obejděte prokrastinaci

Vendula Pazderová

Vendula Pazderová

28. 8. 2014

Čekají vás v září nějaké resty z letního semestru? Po prázdninách je návrat ke studijním povinnostem trochu jako sprcha ledovou vodou. Pro někoho osvěžující, pro jiné krajně nepříjemný.

Po dvou měsících vyplněných zcela jinými činnostmi je těžké se znovu zavřít doma a složit hlavu do učebnic. Musíte-li v září zvládnout ještě jednu dvě zkoušky, nejspíš jste o prázdninách žili v krásné iluzi, že v posledním srpnovém týdnu na to prostě sednete a nebudete se dočasně věnovat ničemu jinému. Jenže ono to tak snadné není, že ne?

Postrašte sami sebe

Zkuste začít zvolna. Zajděte si do knihovny a napůjčujte si pár knih, které se k vašim zkouškám vztahují. Samozřejmě že je nepřečtete všechny. Pořádný sloupec bichlí stojící na stole vás ale bude ponoukat k tomu, abyste něco skutečně dělali.

Jak chytře obejít prokrastinaci?

Vyzkoušejte takovou užitečnou formu prokrastinace a rozepište si v bodech svůj týdenní studijní plán. Opět nespoléhejte na to, že byste ho dodržovali.

Jak tvrdí John Perry v knize Umění prokrastinace: čím víc si toho naložíte, tím větší je pravděpodobnost, že něco skutečně uděláte. Takže se neděste, bude-li váš studijní plán narvaný jak taška do Chorvatska.

Učte se podle denní doby

Každý má jiné učební zvyky. Zkuste se zamyslet, zda se vám učí lépe dopoledne, odpoledne nebo večer, a tomu se přizpůsobte. Dopoledne například můžete studovat nové věci a odpoledne opakovat ty z předchozího dne, abyste si je lépe vštípili.

Zvýrazňujte, sepisujte a opakujte

Pokud jste zkoušky nedali už v červnu, neexistuje, že by se vám nepovedly ani teď. Zmobilizujte ty nejlepší učební techniky, na než jste se o letním zkouškovém vykašlali, protože na takové blbosti přece není čas.

Tvořte si chytré kartičky, výtahy a sumáře, zavěste si je hned vedle postele, abyste usínali s pohledem upřeným na chemické vzorce aby byly také tím prvním, co ráno uvidíte. Je to trochu sado-maso, ale čím častěji na to budu zírat, tím spíš látku absorbujete.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

4 tipy, jak přepnout zpět do studijního režimu. Obejděte prokrastinaci