Menu
StudentMag
Kariéra pro studenty

Jak napsat motivační dopis, aby personalistu zaujal? Stručný návod

Denisa Stromecká

Denisa Stromecká

23. 4. 2017

Motivační dopis nebo také průvodní dopis, by dnes měl být nedílnou součástí vaší žádosti o pracovní místo. A to i v případě, že si jej zaměstnavatel nebo personální agentura sama nevyžádala. Udělejte krok navíc a motivační dopis posílejte za každé situace.

Jak napsat motivační dopis: Buďte originální

Vzorů a příkladů, jak napsat motivační dopis, najdete na internetu spoustu. Ale dávejte si na ně pozor. Většinu těchto vzorů psali právě ti personalisté, kteří poté budou váš motivační dopis hodnotit, a věřte, že poznají pouhou kopii. Proto se vzory pouze inspirujte, ale nikdy je jen slepě neopisujte.

Originální by měl být také samotný dopis. Na každou pozici, na kterou se hlásíte, napište dopis nový. Každá pozice je něčím specifická. Není proto možné vytvořit jeden dopis na všechny pozice.

Struktura motivačního dopisu

Motivační dopis by měl mít tři až čtyři odstavce a měl by být jednoduchý a přehledný. Do hlavičky uveďte základní údaje o vás a adresované společnosti (jméno/název, adresa, kontaktní údaje). Následuje oslovení, samotný textu dopisu, tedy motivace. Dopis je zakončen datem, místem, jménem, případně podpisem pisatele.

Vzor, jak by měl napsat motivační dopis absolvent

  1. Oslovení – vyhledejte si, komu dopis píšete. Oslovením konkrétní osoby (musíte si být jisti, komu píšete) uděláte dojem. Ukážete, že jste se o pozici a firmu zajímali.
  2. Úvod – v úvodu ukažte, že znáte oblast, ve které se společnost pohybuje. Chvalte, ale nebuďte vtíraví.
  3. Hlavní část – zde je prostor pro vaši „motivaci“. Napište, proč právě vy jste pro společnost nejlepší. Co můžete společnosti nabídnout. Můžete uvést konkrétní příklady svých úspěchů. Vychvalte se a hlavně ukažte, jak jste motivovaní. V této části dopisu využijte svých jazykových schopností a snažte se psát poutavě, neotřele. Vyhněte se klasickým frázím a klišé.
  4. Závěr – závěrem projevte zájem o ústní pohovor. Uveďte kontakt (telefon, e-mail), na kterém budete vždy k zastižení.

Nezapomínejte, že motivační dopis musí být ucelený. Nejde o výpis informací o vás, k tomu slouží CV.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak napsat motivační dopis, aby personalistu zaujal? Stručný návod